1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da yapılan anketten ilginç sonuçlar
Diyarbakır'da yapılan anketten ilginç sonuçlar

Diyarbakır'da yapılan anketten ilginç sonuçlar

DİYARBAKIR'da, Dicle Üniversitesi'nden bir grup öğrencinin kentin ulaşım sorunları ile ilgili yaptığı ankette, taksicilerin yarıdan fazlasının taksimetre kullanmadığı, ankete katılanların yüzde 76.7'sinin de şehir içi yolları güvenli bulmadığı ortaya çıkt

A+A-

Diyarbakır'da üniversitelilerden Ulaşım Anketi

Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nden bir grup öğrenci, "Diyarbakır İli Ulaşım Sorunları Tespiti" konulu bir araştırma yaptı. Araştırma kapsamında 26 soruluk bir anket düzenlendi. Öğrencilerin maddi destek almadan, tamamen kendi imkanları ile yaptığı ankete 4 bin 223 kişi katıldı. 10 kişilik profesyonel ekip ile 5 aylık sürede yapılan anketin sonuçları bugün açıklandı. Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde basın toplantısı düzenleyen Sosyoloji Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Süleyman Güneş, ankete katılanların çoğunun Diyarbakır'da ikamet ettiğini söyledi.

Anket sonuçlarında göre; Diyarbakır'da en çok kullanılan toplu taşıma aracının yüzde 33.2 ile belediye otobüsleri olduğu belirtildi. Ankete katılanların 53.7'si toplu taşıma araçlarının sürücülerinin kılık-kıyafetlerinden memnun olduğunu belirtirken, 41.8'i ise kötü veya çok kötü olduğunu ifade etti. Ankete katılanların 54.3'ü toplu taşıma araçlarının iç temizliğinden memnun olmadığını, 43.6'sı ise memnun olduğunu belirtti. Diyarbakırlı vatandaşların 34.7'si araç içindeki ısıtma ve soğutmadan memnun olduğunu ifade ederken, yüzde 63'ü ise kötü veya çok kötü cevabı verdi.

YÜZDE 42 EMNİYET KEMERİ KULLANMIYOR

Ankete katılan vatandaşların yüzde 42'si emniyet kemeri kullanmadığını belirtirken, yüzde 44.5'i ise toplu taşıma araçlarında emniyet kemerinin mevcut olmadığını söyledi. Anketi açıklayan Süleyman Güneş, "Ankete katılanların 50'den fazlası belediyeye ait resmi araçların verdiği hizmetten memnun olduğunu söyledi" dedi. Ankete katılanların yüzde 57.9'u Diyarbakır'da taksicilerin taksimetre kullanmadığını belirtirken, yüzde 79.3'ü ise kentte raylı sistemin faydalı olacağını inandığını belirtti. Anket sorularını cevaplayanların yüzde 82.3'ü şoförlerin sosyal güvenceleri hakkında bilgisi olmadığını da aktardı. Bu arada vatandaşların yüzde 76.7'si Diyarbakır'da şehir içi yolların güvenli olmadığını da belirtti.

Ankete katılanların yüzde 79.7'si ulaşımla ilgili bir sorun olduğunda muhatap bulamadıklarından yakınırken, yüzde 81.1'i ulaşımla ilgili sorunların çözümünde yardım alamadığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT