1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da yakalanan zanlılar soruşturma için İzmir'e gönderildi
Diyarbakır'da yakalanan zanlılar soruşturma için İzmir'e gönderildi

Diyarbakır'da yakalanan zanlılar soruşturma için İzmir'e gönderildi

Diyarbakır'da yakalanan ve saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Z.B'nin de aralarında bulunduğu 4 kişi uçakla İzmir'e getirildi.

A+A-

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince dün Diyarbakır ve İzmir\'de yakalanan toplam 8 kişinin sorgusu sürdürülüyor. İzmir\'in Kadifekale semtinde dün gözaltına alınan 4 kişi arasında bomba düzeneğini kuran ve otomobile yerleştiren kişinin de bulunduğu belirtildi.

Otomobili olay yerine park ettiği, bomba düzeneğini kurarak ateşlediği ileri sürülen Z.B. ile olayda Z.B'ye ''keşif yapma, malzeme temin etme'' yardımında bulundukları iddia edilen ve İzmir'de yaşadıkları belirlenen G.D, R.S, E.D, Diyarbakır'da yakalanmalarının ardından, uçakla İzmir'e getirildi.Sağlık raporu alınan zanlılar, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne götürüldü.

Zanlılardan biri, hizmet binasına getirilişi sırasında gazetecilerin soruları üzerine, olayla ilgisinin bulunmadığını söyledi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, patlamayı gerçekleştiren 4 zanlının, olayın ardından otomobil kiralayarak Diyarbakır'a gittikleri tespit edildi.

Söz konusu 4 zanlı düzenlenen operasyonla Diyarbakır'da yakalandı.

İzmir'in Konak ilçesinde önceki gün park halindeki otomobile yerleştirilen patlayıcının, polisleri taşıyan midibüs ile orduevine ait otomobilin Yeşillik Caddesi'nden geçtiği sırada patlatılması sonucu 3'ü asker, 7'si polis 16 kişi yaralanmıştı.

 

 

Diyarbakır\'da yakalanan ve eylemi gerçekleştirdiği bildirilen Z.B\'nin, bomba düzeneği kurulmuş halde aldığı otomobili saat 03.00 sıralarında olay yerine park ettiği ve sabah saatlerinde polis servis midibüsünün geçişi sırasında ateşlediği bildirildi.

 

UZAKTAN İZLEMİŞ

 

Z.B\'nin olay sırasında polis servis aracının gelişini beklediği, patlamayı uzaktan izlediği, daha sonra olay yerinden kaçtığı ihtimali üzerinde durulduğu kaydedildi. Polis, gözaltına alınanların bağlantılarına ulaşmak için de inceleme başlattı.

 

GÜNGÖREN BAĞLANTISI VAR MI?

 

Zanlıların çalıntı otomobili teslim aldıkları, İstanbul\'da irtibatta oldukları kişiler ve Güngören\'deki patlamayla bağlantıları olup olmadığı araştırılıyor. Sorguları sürdürülen zanlılar, yarın İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilecek. İzmir\'in Konak ilçesinde perşembe günü park halindeki otomobile yerleştirilen patlayıcının polisleri taşıyan midibüs ile orduevine ait otomobilin Yeşillik Caddesi\'nden geçtiği sırada patlatılması sonucu 3\'ü asker 7\'si polis 16 kişi yaralanmıştı. Dün 4\'ü Diyarbakır\'da, 4\'ü İzmir\'de olmak üzere 8 zanlı yakalanmış, Diyarbakır\'da yakalananlardan Z.B\'nin saldırıyı gerçekleştiren kişi olduğu belirtilmişti.