1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da yakalanan 17 İŞİD’liden 8’i tutuklandı
Diyarbakır’da yakalanan 17 İŞİD’liden 8’i tutuklandı

Diyarbakır’da yakalanan 17 İŞİD’liden 8’i tutuklandı

Diyarbakır'da IŞİD terör örgütüne yönelik operasyonda yakalanarak mahkemeye çıkarılan 17 kişiden 8'i tutuklanırken, 7’si serbest kaldı.

A+A-

  2 kişinin de adli kontrol şartı ile salıverildiği soruşturma kapsamında aranan ve önceki gün gözaltına alınan 2 kişinin ise emniyette sorgusu sürüyor.
 
Diyarbakır'da geçtiğimiz gün gerçekleştirilen, 2 polisin yaşamını yitirdiği, 5’inin yaralandığı 7 IŞİD'li teröristin de öldürüldüğü hücre evi operasyonunda sağ yakalanan 17 IŞİD'liden 8'i tutuklandı, 7 kişi serbest bırakılırken, 2 kişi de adli kontrol şartı ile salıverildi. Soruşturma kapsamında aranan ve gözaltına alınan 2 kişinin ise sorgusu emniyette devam ediyor.
 
Başsavcılık detaylı bilgi paylaştı
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan yazılı açıklamada, Diyarbakır'da 17 adrese arama kararının icrası kapsamında eş zamanlı yapılan operasyon kapsamında; 7 İŞİD Terör Örgütü mensubu ölü ele geçirildiği hatırlatılırken, bu kişilerden 4'ünün kimlik cenazelerinin ailelerine teslim edildiği 3 kişinin ise DNA kimliklendirme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.
 
Olay yerinde çıkan çatışmada Özel Harekât Polis memurlarının da yaşamını yitirdiğini, 5 güvenlik görevlisinin de yaralandığı kaydedilen açıklamada yapılan operasyon neticesi;
“2 adet Kaleşnikof marka silah, 8 adet tabanca, 1 adet av tüfeği, 17 adet sağlam fünye (Elektrikli Kapsül), 3 adet patlamış fünye, 200 kg Amonyum Nitrat, 4 adet el bombası gövdesi, 128 adet kibrit başı eczası diye adlandırılan fünye, 3 adet EYB dış kabı, 95 metre korteks (ara patlayıcı), Çok sayıda örgütsel doküman Emniyet Görevlilerince muhafaza altına alınarak el konulmuştur” denildi.
 
Soruşturma kapsamında M.D., N.T., M.İ, V.Ö,C.E.,B.Y.,O.T.,M.E.,Ö.A.,Ş.Y.,İ.Ç., V.İ.,G.İ.,M.E.,H.Ş.,M.K., ile Suça Sürüklenen Çocuk J.D. olmak üzere 17 Şüphelinin 26 Ekim tarihinde gözaltına alındığı, emniyetteki ifadelerinin ardından 29 Ekim tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığı'nda da ifadelerinin alındığı kaydedilen açıklamada, “Şüpheliler M.E., Ö.A., ŞY., İ.Ç, G.İ., M.E., H.Ş ve M.K. İsimli 7 kişi serbest bırakılmış, V.İ., V.Ö, O.T., N.T., M.İ., M.D., İ.Ç., C.E., B.Y. ve Suça Sürüklenen Çocuk J.D. isimli 10 şüpheli Türk Ceza Kanunu'nun 309/1 maddesi kapsamında ''Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya teşebbüs Etme ''suçundan Tutuklama talebi ile, Diyarbakır Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiştir.
 
Sonradan yakalanan iki kişinin sorgusu sürüyor
 
Diyarbakır Nöbetçi 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 2015/231 numaralı sorgusu kapsamında sorguları tamamlanan şüpheliler V.İ. ile C.E. isimli 2 şüpheli hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 309/1 maddesi kapsamında ''Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya teşebbüs Etme'' eylemi iddiasından CMK 109 madde uyarınca Adli Kontrol Hükümlerinin uygulanmasına, Şüpheliler V.Ö., O.T., N.T., M.İ., M.D., İ.Ç., B.Y., ve Suça Sürüklenen Çocuk J.D. isimli 8 kişi hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 309/1 maddesi kapsamında ''Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya teşebbüs Etme '' eylemi iddiasından Tutuklanmalarına karar verilerek, konumlarına uygun Ceza İnfaz Kurumuna gönderilmişlerdir”
 
 
İki İŞİD'li daha yakalandı
 
Başsavcılık açıklamasında, soruşturma kapsamında 28 Ekim tarihinde aranan 2 şüphelinin daha yakalanarak gözaltına alındığını ve bu kişilerin sorgularının halen İl Emniyet Müdürlüğü'nde sürdüğü bilgisini de paylaştı.
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler