1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da vizyonda
Diyarbakır'da vizyonda

Diyarbakır'da vizyonda

Hasankeyfli bir şairin Mostar'dan Malabadi'ye uzanan yolculuğunun anlatıldığı 'Üç Yol' filmi 22 Kasım'da Diyarbakır'da vizyona sunuluyor.

A+A-

Hasankeyfli  bir şairin Mostar'dan Malabadi'ye uzanan yolculuğunun anlatıldığı 'Üç Yol' filmi 22 Kasım'da Diyarbakır'da vizyona sunuluyor.  Balkon Film yapımcılığında, yönetmenliğini Faysal Soysal'ın üstlendiği  başrollerinde,  Nik Xhelilaj, Turgay Aydın, Rıza Akın, Kristina Krepela, Alma Terzic, Faketa Salihbegovic'in yer aldığı filmin gösterimleri Diyarbakır'da Cinemall sinemalarında gerçekleşecek. Türkiye prömiyeri 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde  yapılan 'Üç Yol'un son olarak  4. Uluslararası Malatya Film Festivali'nde 'Ulusal Uzun Yarışma Bölümü'nde  gösterimleri gerçekleşti.

'Üç Yol' hikayesi ile, Evliya Çelebi'nin 'Seyahatname' adlı eserinde de  iki kardeş köprü sayılan, Batman'daki Malabadi Köprüsü'yle acılara tanıklık etmiş  Mostar Köprüsü'nü birleştiriyor. Yerli ve yabancı festivallerde kısa filmleri ile övgüler alan,  ödüllü yönetmen  Faysal Soysal,  ilk uzun metraj projesi olan 'Üç Yol'da ayrıca Bosna savaşında ve sonrasında yaşanan dramlara da ayna tutuyor. Filmde izleyenlerin karşısına  Saraybosna'dan  İstanbul'a  ve ardından Hasankeyf'e uzanan  yolculuğun yanı sıra  ruhsal bunalımlar, kadın intiharları, iki ülke mirasının  kaybedilen manevi ve tarihi zenginliği,   umut ve aşk tasvirleri çıkıyor.  'Üç Yol'un baş karakterleri   Bünyamin, Zrinka ve Yusuf çıktıkları içsel  yolculukta  hem gerçeği hem de ölümsüz aşkı buluyor. Yönetmen Faysal Soysal, filmin kalbinde yer alan Yusuf, Bünyamin ve Züleyha'nın hikayesini,  Bosna'da ve Batman'da yaşanan insanlık dramlarını çerçevesinde mercek altına alarak,  Türk Sineması adına yeni bir dil arayışını da sürdürüyor. Festivallerde izleyicilerin beğenisini kazanan 'Üç Yol' filmi ülkemizin doğa ve tarihi miraslarından Hasankeyf'e saygı duruşu niteliğini taşıyor.  Film  Hasankeyf  sular altında kalmadan önce çekilen  son Türk filmi.

Filmin özeti:

'Onun dışındaki her şey bir başkasıdır.'

Babasının ve sevdiği kız Zeliha'nın Yusuf'a  olan ilgilerinden dolayı Bünyamin'in çocukluğu  hep kıskançlık duygularıyla geçmiştir. Hep birlikte oyun oynarken, Bünyamin Zeliha'nın  Malabadi  Köprüsü'nden  düşüp boğulmasına  sebep olur. Vicdan azabı  yıllarca  Bünyamin'in peşini bırakmaz.  Ağabeyi ile hiçbir şekilde yüzleşemeyen  Bünyamin çareyi uzak yerlere kaçmakta ve başkalarına iyilik yapmakta arar. Uzun süredir Bosna'da  toplu mezarlardan  kayıpların  cesetlerini çıkarmakla meşguldür. Kayıplar Komisyonu'nda  çalıştığı süreçte kendine ve  her şeye yabancılaşır.  Rüyalarında kendisini  ağabeyi olarak görmeye başlar. Rüyalarında Yusuf olup yüzü peçeli mavi elbiseli bir kadının  peşinde  kuyusunu aramaktadır.

Bünyamin, Türkiye'ye dönmesine günler kala, Mostar Köprüsü'nden kendini atmaya çalışan Zrinka ile tanışır. Zrinka  savaş sonrası  travmalar  ve intihar  eğilimleri  üzerine çalışan, yarı Sırp yarı Boşnak bir psikologtur. Ailesini ve en yakın  arkadaşlarını  savaşta  kaybetmiştir. Bünyamin'in  gizemli  ve günahkar şair dünyası ilgisini çeker. Zrinka aşık olur. Bünyamin  gördüğü  karmaşık rüyalar  ve toplu mezarlar sonucu hastalanır. Zrinka ona psikolojik destek vermeye çalışır. Bünyamin iyileştiğinde  Zrinka'nın  aşkını hak etmek ve  Yusuf'la  ve babasıyla  yüzleşmek için  memleketi Hasankeyf'e döner. Zrinka , uzun süre Bünyamin'den haber alamaz. Bir gün rüyasında  Bünyamin'in  başına kötü bir şey geldiğini görür. Bünyamin'e  yardım etmek ve aşkına  cevap bulmak için  Hasankeyf'e gider.  Zrinka'yı orada  Bünyamin'in rüyalarındaki gibi kendisini hakiki aşka kavuşturacak başka süprizler beklemektedir.

BİO-FİLMOGRAFİ

1979 Batman doğumlu olan Faysal gençlik yıllarından itibaren şiire ilgi duydu. 2000 yılında şiir ve sinema ile daha yakından ilgilenmek için Tıp Fakültesini 2.sınıfta terk etti.  2003-2007 yılında Tahran Sanat Üniversitesi'nde Sinema Yönetmenliği aynı anda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Yeni Türk Edebiyatı bölümünde Yüksek Lisans yaptı. Tahran'daki eğitimi sürecinde uluslararası festivallerde gösterilen ve çeşitli ödüller alan 4 tane kısa film çekti. 'Kayıp Zaman Düşleri' adlı 35mm formatta çektiği kısa filmiyle kendi sinema dilini bulmaya yaklaştı.

2008 yılında bir bursla New York Film Akademisi'ne katılan Soysal 'New York'ta 3'ü 16mm, biri dijital olmak üzere 4 adet çalışmaya daha imza attı. 2002'de yayınlanan 'Düşe Yağmalanan Hayal Kuyusu' adlı kitabından sonra 2011'de 'Bir Ölünün Defteri' adlı ikinci şiir kitabını yayınladı. Sohrab Sepehri ve F.G.Lorca'dan yaptığı tercümeleri 'Akdenizdeki Çöl' adlı mecmuada topladı. Babek Ahmedi'nin Tarkovski Sineması kitabını Türkçe'ye kazandırdı. 2009'dan beri üzerinde çalıştığı 'Üç Yol' adlı sinema filminin yapımını 2013'de tamamladı. Şiir ve sinema değerlendirmelerini çeşitli edebiyat ve sinema dergilerinde yayınlamaya devam eden Soysal, aynı zamanda Yeryüzü Doktorları Derneği üyesi olarak sosyal sorumluluk projelerinde görev almakta, Bilim ve Sanat Vakfında film atölyesi çalışmasını yürütmektedir.

FİLMLERİ

Kısa Film

Mizan-sen, 2008

Saat Kaç? 2008

Kayıp Zaman Düşleri, 2007

Annem Olduğum Gün, 2006

Ithaki, 2005

Yasak Rüya, 2005

 
Müzik Video

İstanbul, 2008

İthaca, 2008

Belgesel

Somali, Yeryüzü Doktorları, 2012

Filistin, Yeryüzü Doktorları, 2011

HABERE YORUM KAT