1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da vakıflar haftası etkinlikleri
Diyarbakır'da vakıflar haftası etkinlikleri

Diyarbakır'da vakıflar haftası etkinlikleri

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, Vakıflar Haftası etkinlikleri kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'yı ziyaret etti.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Abdullah Sevinç'in de eşlik ettiği görüşmede Eşbaşkan Fırat Anlı, restorasyonu yapılmamış tek bir tarihi mekan kalmaması gerektiğini söyledi.

Anlı, başta Ulu Cami olmak üzere şehrin birçok tarihi ve kültürel eserinin restore edilmesinin önemine dikkat çekti. Anlı, “Diyarbakır'ın bir turizm kenti olmasında Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün çalışmaları son derece önemlidir” dedi.

Bundan sonraki dönemde de Diyarbakır'ın kültürel, tarihsel değerler ile kutsal mekanlarına dönük restorasyon çalışmalarının hızlanarak devam etmesi gerektiğini belirten Anlı, hep birlikte halka daha güzel hizmetler sunma arayışı içerisinde olacaklarını ifade etti.

ÇİFTEHAN RESTORE EDİLECEK
Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz de eşbaşkanlara yeni görevlerinde başarılar dileyerek, kendisinin de 2.5 ay önce Şanlıurfa'dan Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'ne atandığını söyledi.

Anadolu'da ilk vakıfların 1048 yılında Erzurum Pasinler'de 29 köyün satın alınarak vakıf kurulmasıyla başlandığını belirten Tüysüz, önce gönüllerin fethedildiğini dile getirdi. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün 10 yılda 3 bin 500 eseri restore ettiğini aktaran Tüysüz, kadim şehirlerin vakıf ruhuyla yoğrulduğunu dile getirdi. Anlı'nın sorusu üzerine Çiftehan'ı restore etmek için çalışma başlattıklarını belirten Tüysüz, “Mülkiyetinin 3'te biri vakıfların, 3'te ikisi ise şahısların. Kamulaştırma çalışması başlattık. Restore edilmezse yıkılma ihtimali var, tehlike arz ediyor” diye konuştu.

Tüysüz, Diyarbakır'a geldiğinde çetin geçen kış koşullarında aç kalan kurtları doyurmak için bile vakıf kurulduğunu öğrendiğini belirterek, “Evler hayatlı yani avluluydu, kuşlar da yaşardı. Şimdi apartmanlara kuşların konacağı yer yok, apartmanlara böyle bir mimari geliştirilebilir” şeklinde konuştu.

“BEN VE DEVLET ARASINDA VAKIFLAR VARDI”

Daha sonra konuşan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak da, “Hepimizin ortak gayesi farklı alanlarda, farklı işler yapsak da bu kenti bütün tarihi ve kültürel varlıklarıyla eksiltmeden geleceğe aktarmak hatta elimizden geliyorsa üzerine biraz koyarak aktarmak gerekiyor. Şimdi insanlar 'benim olanlar zaten benim, devlet ne verecek' diye bakılıyor. Yani ben ve devlet var. Ama eskiden arada vakıflar vardı” ifadelerini kullandı.

Kışanak, birlikte tarihi ve kültürel varlıkları geleceğe taşımada, bakım ve onarımlarının yapılmasında, restorasyonlarının yapılması konusunda büyük bir hassasiyet ve gayret içerisinde olacaklarını söyledi.

Bu konularda çalışmaya özen göstereceklerini anlatan Kışanak, toplumda vakıf ruhunun yaşatılması gerektiğini belirtti.

Vakıf mallarının geçmişte kalmış bir şey gibi algılandığını dile getiren Kışanak, “Oysa tam da bu mülkler hiç kimsenin tapulu malı değildir. Tüm evrenin, tüm dünyanın, tüm insanlığın ortak değerleridir. Biz gelip geçici faniler bir süre bunu kullanabiliriz ama bunu bir sonraki kuşaklara eksiksiz devretmek ve tüm insanların değeri olarak ebediyen yaşamalarını temin etmek üzere vakfedici olarak bir vakfa hizmet etmek, son derece önemlidir” dedi.

 

HABERE YORUM KAT