1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da ürün güvenliği haftası
Diyarbakır'da ürün güvenliği haftası

Diyarbakır'da ürün güvenliği haftası

DİYARBAKIR- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü tarafından 'Ürün Güvenliği Haftası' kapsamında Diyarbakır'da 'Mobil LED Araçlı Tanıtım Standı' açıldı.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesi Gazi Caddesi'nde bulunan tarihi Ulu Cami önünde açılan stantta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uzmanları, Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) kapsamında yaptıkları çalışmaları vatandaşa anlatarak asansör, elektrikli ekipmanlar, gaz yakan cihazlar, otomotiv, kazanlar, makine gibi sanayi ürünleri konusunda halkı bilgilendirildi.

Sanayi Ürünleri ve Güvenliği Genele Müdürlüğü'nde Şube Müdürü olarak çalışan Yasemin Demiroğlu, vatandaşlara broşür dağıtarak, kıyafetten cep telefonuna kadar beyaz eşyadan bilgisayara kadar güvenliği ve teknik düzenlemelere uygun olmasını sağlamakla görevli olduklarını söyledi. Demiroğlu, alınan ürünün üzerindeki 'C' işaretine dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.
Daha sonra konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hayrettin Bahçıvancı ise, "Bugün Bakanlığımızın bir programı çerçevesinde, Diyarbakır'da da ürün güvenliği ile ilgili bir stant açmış bulunmaktayız. Tarihi kadim şehirde böyle bir tanıtımı yapmak bizlere gurur veriyor. Bakanlığımız bu çalışmayı 19 ilde gerçekleştirdi, bunlardan biride Diyarbakır.

Buradaki amacımız ürün güveliği ile ilgili vatandaşlarımızda bir farkındalık oluşturmak, bilinç geliştirmek, ürün güvenliği ile alakalı yapmamız gerekenler ve vatandaş olarak bir ürünü alırken nelere dikkat etmemiz konusunda vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Broşürler dağıtıyoruz ve bu konuda vatandaşlarımızdan gelecek olan soruları cevaplıyoruz. Tabi küreselleşen dünyada serbest piyasa koşulları içerisinde firmalar yoğun bir rekabet içerisinde. Diyarbakırlı bir firmamız bile ihracatını Avrupa'ya, Amerika'ya ve Asya ülkelerine yapabilmektedir. Bunu yapınca serbest ürün dolaşımını sağlayabilmek için Avrupa standartlarını uygun üretim yapabilmek gerekmekte ki dünya ölçeğindeki pazar pay alabilsin. Bu bilinci yerleştirmek adına gerek üreticilere gerekse tüketicilere yönelik bilgilendirme faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Bakanlığımız 13-19 Ekim tarihlerini 'Ürün Güvenliği Haftası' olarak ilan etmiş, öncesinde de bu tip faaliyetlerimiz olmaktadır. Bizim buradaki amacımız üreticileri mağdur etmek değil. Ürün kalitesini ve ürün güvenliğini artırarak dünya pazarında çok daha pay alabilmesini sağlamaktır. Bu anlamada Biz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Diyarbakır İl Müdürlüğü olarak 7 denetim elemanlarıyla sanayi ürünlerinin denetimlerini yapmaktayız. Biz 2013 yılı içerisinde 900'e yakın ürün denetledik, bunların yaklaşık yüzde yirmisi güvensiz ürün olarak tespit edildi ve 100 milyonun üzerinde eski parayla idari yaptırım kararı verdik. 2014 yılı ilk altı ayında da 500 civarında ürün denetledik ve bunların yüzde on sekiz civarında uygunsuz ürün olduğunu gördük ve yine bunlara gereken yaptırımları uyguluyoruz" diye konuştu.

Son zamanlarda yaşanan asansör facialarına ilişkinde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdür Hayrettin Bahçıvancı, "Özellikle son zamanlarda kamuoyuna yansıyan asansör konuları ve kazalarla ilgili olarak bakanlığımız asansör denetimlerine çok daha önem vermektedir. Buradaki esas amacımız can ve mal güveliğini ürünlere yönelmek ve bu konuda vatandaşlarımızdan gerek il müdürlüğümüze gerekse bakanlığımıza gelen şikayetler doğrultusunda yaptığımız denetimler var ve ara ara ani denetimlerle de biz bu çalışmalarımızı sıkılaştırmaktayız.

Güçlü bir ekibimiz var bu anlamda bakanlığımızın öngörmüş olduğu programlar çerçevesinde her türlü denetimlerimizi yapmaktayız. 13-19 Ekim tarihleri arasında da okullarımızda öğrencilerimize yönelik bilinçlendirme faaliyetlerimiz olacak. Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan üretici firmalarımıza yönelikte ayrıca ürün güvenliği ile alakalı bir farkındalık oluşturmak ve bilinçlendirme çalışmalarımız olacaktır" diye konuştu.

Ürün güvenliği Mobil LED TV Aracı Diyarbakır'ın ardından Türkiye genelinde 19 ili ziyaret ederek, bu illerde stant açacak. Görevli personel tarafından bilgilendirme yapılarak çeşitli promosyon malzemeleri dağıtılacak.


(SI-YRT-MO-Y)

HABERE YORUM KAT