1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da üniversitelilerden "öğrenci evi" yorumu
Diyarbakır'da üniversitelilerden "öğrenci evi" yorumu

Diyarbakır'da üniversitelilerden "öğrenci evi" yorumu

Diyarbakır Dicle Ünivesitesi'ndeki bazı öğrenciler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamaya destek verirken, bazı öğrenciler de açıklamanın anayasaya ters düştüğünü söyledi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 4 Kasım'da yaptığı, "Aynı daireyi kız-erkek paylaşımı noktasında ciddi şikayetler var.

Bu konuyu ben sizlerin takdirine bırakıyorum, muhafazakar ve demokrat bir iktidar olarak da ne gibi bir düzenleme yapılabilir bunun psikolojik, sosyolojik neticeleri nedir ne değildir, bu çalışmaları yapıp, bu şikayetleri değerlendireceğiz" açıklamasına, Diyarbakır'da okuyan bazı öğrenciler destek verirken, bazı öğrenciler de karşı çıktı. Dicle Üniversitesi'nde okuyan ve ismini vermek istemeyen bir öğrenci Anayasa'da özel hayat gizliliğinin olduğunu belirterek, “Herkesin özel hayatı kendisinedir. İnsanların kalıp kalmaması kendilerinin bileceği bir iştir.

Üniversite öğrencilerinin çoğu zaten genç insanlardan oluşuyor. Bunu yapıp yapmamalarını başbakanın değil de kendilerinin düşünmesi gerekir” dedi.İsmini vermek istemeyen bir başka öğrenci ise denetimin yapılacak olmasının çok iyi olduğunu ifade ederek, “Bu denetimin yapılması gerekiyor. Bir erkekle bir kızın aynı evde kalması bize uygun değil. Dini olarak, töreler olarak, gelenek olarak da hiç uygun değil. Böyle bir uygulama olursa gerçekten çok güzel olur. Yanlış bir şey bize göre” diye konuştu.

Dicle Üniversitesi'nde okuyan bir başka öğrenci, Türkiye şartlarında kız ve erkeklerin birlikte kalmadığını dile getirerek, “Burası Türkiye, Amerika'daki şeyler burada geçerli değil. Ayrıca Başbakanımız evlerden önce yurt durumunu düzeltsin daha sonra zaten evlerde böyle bir şey yaşanmayacağından emin olabilir. İnsanların özel evlerine müdahale edilme konusu bu yanlış bir şey, kız erkek aynı evde kalma durumu da normalde hoş olan bir şey değil. Bunun yaşanıp daha kötü sonuçlar doğuracağını sanmıyorum” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT