1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da üniversite boykotu
Diyarbakır'da üniversite boykotu

Diyarbakır'da üniversite boykotu

Dicle Üniversitesi'nde öğrenciler dersleri boykot etti. Caddeye inerek yürümek isteyen öğrencilere polis biber gazı ile müdahale etti.

A+A-

Diyarbakır'da açlık grevine destek amacıyla Dicle Üniversitesi'nde dersler boykot edildi. Derslere girmeyerek Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, "İdam tehdidiyle bu halkı yıldıramazsınız", "Direne direne kazanacağız", "Yaşamak direnmektir" yazılı dövizler taşıdı.

Fen-Edebiyat Fakültesi önüne yürümek isteyen öğrencilere polisin caddeyi trafiğe kapatmalarına izin vermeyeceğini uyarısı üzerine grup, kaldırımda ellerindeki döviz ve pankartlarla slogan atarak yürümeye başladı.

Hukuk fakültesi önüne kadar yaklaşık 500 metre yürüyen öğrencileri burada başka bir grup öğrenci karşıladı. Burada bir araya gelen öğrencilerin caddeye inerek yürümek istemeleri üzerine polis gruba biber gazı ile müdahale etti.

Bunun üzerine dağılan öğrenciler Fen Fakültesi önünde yeniden toplandı.

Öğrenciler burada yaptıkları basın açıklamasında, açlık grevine sessiz kalınmasını protesto etmek için okulu bugün boykot ettiklerini ifade ederek, “Amacımız hükümetin cezaevlerinden ölüm haberi gelmeden derhal harekete geçmesi ve tutukluların taleplerini yerine getirmesidir” diye konuştular.