1. HABERLER

  2. ÇÖPLÜK

  3. Diyarbakır'da Ulusal devleti çökertecek girişim!
Diyarbakır'da Ulusal devleti çökertecek girişim!

Diyarbakır'da Ulusal devleti çökertecek girişim!

Yerel seçimler öncesi propagandasını bölgede özerk yapı oluşturacağı üzerinde yoğunlaştıran BDP, inşa sürecine yönelik ilk ciddi adımını Diyarbakır'da attı.

A+A-

Kürtçe propagandanın yanısıra yerel yönetimlerde Kürtçenin kullanılmasına yönelik kurslara ağırlık veren BDP ve bağlı kuruluşlar, bir süredir Kürtçe kültürel faaliyetlere yönelmişlerdi. Bu kapsamda Diyarbakır'da biraraya gelen BDP'ye yakın işadamları, bugün Kürdistan Sanayici ve İşadamları Derneği (KURDSİAD), kurduklarını açıkladı. Dernek, Diyarbakır Valiliği Dernekler Masası'na verdikleri dilekçe ile kuruluşlarını ilan etti.

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, başvuru sonrası Valilik binası önünde açıklama yapan KURDSİAD Kurucu Üyesi Abdulbaki Karadeniz, derneğin bölgedeki ekonomik faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. kuruluş amaçlarının kimlik, kültür ve dil esaslı olduğuna dikkat çeken Karadeniz, "Şu an tüzel kişiliğimiz başlamış oldu. Kuruluş amacımızı kısaca ifade ettikten sonra ileriki günlerde yapacağımız basın toplantısı ile geniş bir bilgilendirme yapacağız. Kürdistan'da yaşayan, iş hayatında olan Kürdistanlı işverenlerimiz ile birlikte bu çalışmaları yürüteceğiz. Kuruluş amacımız kimlik, kültür ve dil esaslı markaların oluşturulması ve Kürdistani duyguları olan Kürdistan ekonomisine katkıda bulunmak isteyen kişilikler ile bu çalışmaları yürüteceğiz."

Derneğin "Kürdistan" adıyla faaliyet göstermesine yönelik sorunlar yaşayacaklarını, ancak bunun yapacakları çalışmayı engellemeyeceğini ifade eden Karadeniz, "Kürdistan ismi ile ilgili çıkabilecek sorunlara rağmen çalışmalarına başlayacağız. İçişleri Bakanlığı'ndan gelecek yazı belirleyici olacak ama biz yinede çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Bir süre önce ise Diyarbakır'a "Kürdistan" adıyla kurulan partinin tabelası asılmıştı. Partiya Demokrata Kürdistan Türkiye (PDK-T) ismiyle kurulan partinin kuruluş dilekçesi 36 kurucu üye ile İçişleri Bakanlığına sunulmuştu.
 

HABERE YORUM KAT