1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da ücretsiz taşıma protestosu
Diyarbakır’da ücretsiz taşıma protestosu

Diyarbakır’da ücretsiz taşıma protestosu

Diyarbakır’da yaklaşık 500 otobüs şoförü, ücretlerine zam yapılmaması üzerine belediyeye tepki gösterip eylem gerçekleştirdi. Şoförler yolcuları ücretsiz taşımaya başladı, vatandaşlar şoke oldu.

A+A-

Diyarbakır kent merkezi ve ilçeler arasında Belediye’ye ait toplu taşama araçlarına binenler alışılmadık bir eylemle karşılaştı.

Belediye otobüslerine binen ve Diyarkartı olmayan yolcular şoförlere uzattıkları yol paralarının alınmadığını görünce nedenini sordu. 

‘Geçin oturun’ dediler

Birçok şoför neden para almadıklarını sorun yolculara, “Sizden para istemiyoruz, geçin oturun” dedi. Şoförlerin neden para almadığı ve yaptıkları eylemin nedeni daha sonra ortaya çıktı. Belediye bünyesinde çalışan yaklaşık 500 şoförün Belediye ile aralarındaki sıkıntıların aşılmaması nedeniyle böyle bir eylemi gerçekleştirdikleri ortaya çıktı.

Toplu taşımada çalışan şoförlerin kontak kapatma eylemi gerçekleştirmeyi düşündüğü ancak Ramazan nedeniyle halkın mağdur olmaması için bundan vazgeçerek ücretsiz taşıma gibi bir eyleme gerçekleştirdikleri ifade edildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan şoförlerin asgari ücret üzerinden ödenen ücretlerine asgari ücrete zam yapılmasına rağmen bunun aylıklarına yansımaması, sosyal hakları, kesilen trafik cezaları ve yaptıkları kazalar nedeniyle karşılaştıkları sıkıntıların aşılması konusunda sıkıntılar yaşadıkları bildirildi. 

‘Tutanak tutacağız’

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necati Pirinçioğlu, eylem yapan şoförlerin sorun ve istemleri ile ilgili sendikaları ile bir kez daha görüşeceklerini söyledi. Pirinçioğlu, “Araçlarda kameralar var, bu görüntüler ile kimin ücret almadığını tespit edip tutanak tutacağız” dedi.

HABERE YORUM KAT