1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da üç genç öldü, emniyet müdürü ağlıyor mu?
Diyarbakır'da üç genç öldü, emniyet müdürü ağlıyor mu?

Diyarbakır'da üç genç öldü, emniyet müdürü ağlıyor mu?

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak çözüm süreci ve Diyarbakır'da son iki ayda yaşamını yitiren üç gence ilişkin açıklamalar yapıldı.

A+A-

BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak partisinin grup toplantısında TBMM'de kurulacak araştırma komisyonu ve çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kışanak ayrıca Diyarbakır'da son dönemde üç gencin polis tarafından yapılan saldırılarla öldürüldüğünü söyleyerek, Diyarbakır Emniyet Müdürü'ne, 'Ağlıyor musun?' diye sordu.

Kışanak'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

- Yeni anayasanın nesine yeni diyeceğiz? Türkiye'nin sorunlarına yeni bir öneri getiriyor musunuz? Çıkın bunu anlatın. Türkiye'de tüm sorunlara ilişkin çözüm önerilerini getiren tek parti BDP'dir. BDP-Blok milletvekilleri olarak tüm Türkiye'nin yeni anayasaya ilişkin önerilerini anayasa komisyonuna getirdik. Gerçek anlamda hakların, özgürlüklerin ve demokrasinin önünü açacak önerilerle anayasa uzlaşma komisyonuna giden tek parti BDP'dir.

- BDP dışında hiçbir parti yeni özgürlük alanlarına ilişkin önerilerde bulunmamıştır. Örneğin barış hakkını, şimdiye kadar, 'Yurtta sulh cihanda sulh' denilerek geçilen barış hakkına anayasal güvence sağlayalım dedik. Yine bizim en çok sıkıntısını yaşadığımız ayrımcılıktır ve bunu sadece Kürt sorunu ile de sınırlamıyoruz, Türkiye yedekler ve asiller ülkesidir, bunu ortadan kaldıracak şey ayrımsız eşitliktir ve bu hakkı da en ayrıntılı olarak BDP-Blok vekilleri istemiştir. Tüm ayrımları ortadan kaldıran bir eşitlik tanımını biz niye anayasaya koyamıyoruz? Bu ülkenin en temel sorunlarından biri de anadil hakkıdır. UNESCO'nun kaybolmakta olan diller listesinden onlarca dil Türkiye'dedir. Bu konuda önerilerde bulunduk ama diğer partiler hep kapıları kapattı. Ademi merkeziyetçiliği de öneren tek parti biziz. CHP , AB Yerel Yönetimler Şartı'na çekincelerin kaldırılmasını AKP 'den önce istediğini söylüyor ama hem de ademi merkeziyetçiliğe karşı çıkıyor. Bunu yapamazsınız. Laiklik konusunda da gerçek din ve inanç özgürlüğünü biz önerdik ama diğer partilerden destek görmedik. Ama biz yeni anayasa sürecinde kendi taslağımızı da Türkiye'nin gündemine sunacağız. Diğer partilerden derdimizde derman olacak bir anayasa çalışması gelmemiştir. Umuyorum diğer siyasi partiler bundan sonra daha yapıcı bir tavır alır.

- Bugün parlamentoda günlerdir devam eden tartışmaların bir komisyon kurulmasına ilişkin gündemi konuşulacak. Parlamentonun görevlerini yerine getirmediği bir çatışmasızlık süreci mümkün olamaz. Umuyorum ki bugün parlamentoda tüm siyasi partiler toplumun duyarlılıklarını dikkate alan bir çalışma gerçekleştirsinler. Umuyorum ki parlamento da halkın barış beklentilerine cevap veren bir adım atar.

- Yeni bir ülke arzuluyorsak eskiyi değiştirecek yer parlamentodur. Umuyoruz bugün atılan adım devam eder. Tabii MHP 'nin tutumunun kışkırtan, ayrıştıran bir tutum olduğuna dikkat çekiyorum. Sayın Selahattin Demirtaş, "Devlet bahçeli olsun" demişti, olsun ama o bahçede Isparta'nın gülü de Hakkari'nin lalesi de olsun. Birileri diken istiyor olabilir. Bizim arzumuz bu toprakları üzerinde yaşayan herkesin ortak vatanı yapmaktır. Gerçek vatan sevgisinin de bu olduğunu düşünüyoruz. Biz MHP'ye vatanı sevmek ne demektir diye izah etmek durumunda değiliz ama milletin akan kanın durması isteğine saygılı olmalarını beklemek de hakkımızdır. Gün geçmiyor ki bir üniversiteden çatışma haberi gelmesin. Herkes sorumludur. Herkes sağduyu çağrısı yapmalıdır.

- Sevgili gençler daha sağduyulu, örgütlü ve birbirinize sahip çıkan bir anlayışta olunuz. Birileri aksine çalışabilir ama sizler buna engel olabilirsiniz. Türkiye'nin tüm demokrat gençleri birlik içinde olunuz! Hükümet de bu tip provakatif kışkırtmalara karşı önlem almak zorundadır. Kürt öğrenciler linç etmeye çalışan gruplara polis göz yummaktadır.

- 13 gün önce Diyarbakır'da Murat İzol isimli genç polisin arkasından ateş açmasından kaçarken Dicle Nehri'ne düştü ve cenazesi yeni bulundu. O düştükten sonra Diyarbakır emniyeti İzol'un kaybolduğuna dair bir tutanak hazırlatarak arama kurtarma çalışmalarına dahi engel olmuştur. Son iki ayda Diyarbakır'da polisin saldırısı nedeniyle üç genç yaşamını yitirdi. Biri de Sur'da Özgür Arda'ydı ve açıkça bir polis cinayetine kurban gitti, Şahin Öner panzer tarafından ezilerek katledildi. Polis bu cinayeti de örtbas etmeye çalıştı. Şimdi ben soruyorum: İki ay önce Diyarbakır Emniyet Müdürü, ben dağda ölenler için de gözyaşı dökmeyenlerin insanlığı sorgulanır demişti. Biz şimdi soruyoruz: Siz göreve geldikten sonra 3 genç katledildi ağlıyor musunuz? Siz insanlığınızı sorguluyor musunuz?

- AKP döneminde sadece gösteri hakkını kullanmak isteyen 65 kişi yaşamını yitirdi ve buna sebep olan hiç kimse adalete teslim edilmedi.

HABERE YORUM KAT