1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da tutsaklara müdahale hazırlığı iddiası
Diyarbakır'da tutsaklara müdahale hazırlığı iddiası

Diyarbakır'da tutsaklara müdahale hazırlığı iddiası

Kamuoyunun uyarısına rağmen AKP Hükümeti, açlık grevindeki tutsaklara müdahale hazırlığında. Diyarbakır'da cezaevlerinde yangın tatkibatı için valilik talimat verdi.

A+A-

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 10. katı boşaltıldı. TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker, tutsaklara tıbbi müdahalenin katliama yol açacağını belirterek, "Bedelini başta hükümet olmak üzere herkes öder" dedi.

Açlık grevleri karşısında çözümsüzlük politikasında ısrar eden AKP Hükümeti, açlık grevi eylemcilerine müdahale hazırlığında. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın bugün “her tedbir ciddi şekilde alınıyor” sözleri ardından Diyarbakır'dan tutsaklara müdahale hazırlığına dönük haberler geldi.

Diyarbakır'da valilik, cezaevlerinde yangın tatbikatı yapılması konusunda bir genelge yayınladı. Belediyelerden de itfaiye araçlarını hazır etmeleri istendi. Tatbikata, 112 Acil Servis çalışanlarının da dahil edileceği öğrenildi.

Alınan bilgilere göre Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kulak burun boğaz ve plastik cerrahi bölümlerinin yer aldığı 10. kat boşaltıldı. Hastane yetkilileri Valiliğin tedbir amacıyla böyle bir talepte bulunduğu belirtildi.

İl Sağlık Müdürlüğü, hekimlere, müdahale sırasında yapılacaklara ilişkin eğitim verdi.

BU HAZIRLIKLARI İYİ NİYETLİ OLARAK GÖRMÜYORUZ
Konuyla ilgili olarak ANF'ye konuşan TUHAD-FED Başkanı Zübeyde Teker, tüm bu gelişmeleri müdahale hazırlığı olarak değerlendirdiklerini söyledi. Hükümetin açlık grevleri karşısında aldığı çözümsüzlük tutumuna dikkat çeken Teker, "Hükümet sürekli müdahale edeceklerini söylüyor. Dolayısıyla bu hazırlıkları iyi niyetli bir hazırlık olarak görmüyoruz" dedi.

Zorla müdahalenin katliama yol açacağı konusunda daha önce defalarca uyarılarda bulunduklarını belirten Teker, "Zorla müdahale durumunda ortaya çıkacak sonuçların bedelini başta hükümet olmak üzere herkes öder. Aileler olarak böylesi bir müdahalenin karşısında duracağımızın bilinmesini istiyoruz" diye konuştu. ANF