1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da Turizme darbe!
Diyarbakır’da Turizme darbe!

Diyarbakır’da Turizme darbe!

Geçen yıl yaklaşık 200 bin turistin ziyaret ettiği Diyarbakır’da, yaşanan çatışmalar nedeniyle turizm dibe vurdu.

A+A-

DİHA’da yer alan habere göre, 2015 yılında gelen turist sayısında zirve yapan Diyarbakır’da yılın 6’ncı ayına girilmesine rağmen turist sayısı bin rakamına bile ulaşmış değil.

İŞLETMECİLER ZOR DURUMDA

Kentte turistlerin uğrak merkezleri olan tarihi Demirciler Çarşısı, Yanık Çarşısı, Bakırcılar Çarşısı, Sülüklü Han gibi yerler tenhalığıyla işletmecileri zor durumda bırakıyor. Turistlerin gelmemesi sonucu 400’e yakın esnaf iflas ederken 40’a yakın otel de can çekişiyor. İflas eden ve iflasın eşiğinde olan işyerleri yüzünden binlerce insan işsiz kaldı.

“İŞÇİLER ÇIKARILIYOR”

Sülüklü Han’da 7 yaşından bu yana turistik eşya satan dükkânlarda çalışan Mehmet Can (18), çatışmalar ve yasak sonrası turistlerin hiç gelmediğini, ekonomik durumlarının kötü olduğunu belirtti. Geçmiş yıllardan örnek veren Can, şunları dile getirdi:

“Geçen sene her gün Sülüklü Han’a sadece kahvaltı için gelen 5-6 turist kafilesi olurdu. Bu turistler buradan da alışveriş yapardı. Şimdi sadece burada yaşayan insanlar geliyor. Turistik bölgeler polis ablukası altında. Onlarca polis noktası oluşturulmuş. Turist nasıl gelsin? Sülüklü Han içindeki dükkanların çoğu ekonomik sıkıntılar yüzünden işçi çıkarıyor.”

“BU KADAR SESSİZ OLMAMIŞTI”

Gaziler Caddesi’nde 5 yıldır döviz bürosu işleten Yunus Yalman (70) da, turistlerin ekonomiye gelişmeye büyük katkı sunduğunu ifade ederek, çarşı esnafının ekonomik dar boğazlık içerisinde olduğunu vurguladı. Gaziler Caddesi’ndeki canlılığın söndüğünü belirten Yalman, 25 yıldır caddeyi bu kadar sessiz görmediğini ifade etti. Eskiden günde ortalama 100 turistin döviz bozdurmak için dükkanlarına geldiğini ifade eden Yalman, şimdi günde en çok bir iki kişinin geldiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT