1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da turizm haftası etkinlikleri
Diyarbakır'da turizm haftası etkinlikleri

Diyarbakır'da turizm haftası etkinlikleri

Çözüm süreciyle birlikte özellikle yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Diyarbakır'da "Turizm Haftası" kapsamında kentin tanıtımı amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek Kültür ve Turizm Müdürü Arıtürk: "Yabancı turist sayısında yüzde 100, yerli turist sayısında ise yüzde 30 artış oldu.

A+A-

Çözüm süreciyle birlikte özellikle yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Diyarbakır'da "Turizm Haftası" kapsamında kentin tanıtımı için çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik Arıtürk, AA muhabirine, çözüm sürecinin başlamasından sonra kente gelen turist sayısında büyük bir artış yaşandığını söyledi.

Arıtürk, 15-22 Nisan'da düzenlenecek Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde önemli organizasyonlara imza atacaklarını belirtti.

Bu yıl etkinliklere büyük önem verdiklerini kaydeden Arıtürk, şöyle dedi:

"Şehrin dinamiklerini de bu projeye ortak ettik.

Büyükşehir belediyesi, üniversite, ticaret ve sanayi odası, esnaf ve sanatkarlar odasını da projeye kattık. Amacımız ilimizde turizmi canlandırmak ve hakkettiği değere kavuşturmaktır.

15 Nisan'da başlayacak ve 22 Nisan'da sona erecek etkinliklerde, sergiler yapılacak, tarihi mekanlarda konserler düzenlenecek, Diyarbakır'ın tarihi ve turistik alanlarına geziler yapılacak. Ayrıca bu yıl Diyarbakır Turizmini Geliştirme Çalıştayı'nı da gerçekleştireceğiz. Okullarda öğrencilere yönelik 'Turizm' konulu konferanslar düzenleyecek, şiir dinletileri ve film gösterileri yapacağız." 

Diyarbakır Kültür Turizm Dergisini hazırladıklarını aktaran Arıtürk, "İl Valiliğimizin desteğiyle Diyarbakır Kültür Turizm Dergisini hazırladık. Bu derginin tanıtım toplantısını da Turizm Haftası etkinlikleri sırasında yapacağız. Diyarbakır'ın tanıtımı ve turizm için büyük önem verdiğimiz bu dergide bölgemizle ilgili herşey olacak" diye konuştu.

"Diyarbakır önemli bir kent"

Kültür ve inanç turizmi açısından Diyarbakır'ın önemli bir kent olduğuna dikkati çeken Arıtürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Çözüm sürecinin etkisiyle gerek yerli gerekse yabancı turist sayısında artışlar var. Yabancı turist sayısında yüzde 100, yerli turist sayısında ise yüzde 30 artış oldu. Çünkü insanlar bir yere gitmek istediğinde öncelikle güvenlik ister. Bu anlamda Diyarbakır çok iyi dönemlerini yaşıyor. Çok şükür hiçbir sıkıntımız yok ve insanlar sabahlara kadar çıkıp rahatlıkla dolaşabiliyorlar. Otel sayılarımızda da artış oldu. Şuanda 20 belgeli otelimiz var. Buna 6 otel daha ekleniyor. Yatak kapasitemiz bu 6 otelle birlikte 4 bine çıkacak.

Bunlar Diyarbakır için önemli gelişmeler. Tarihi surlarımızın da onarımları gerçekleşiyor. İç Kale bölgesini kısa süre içinde açmayı planlıyoruz. Sokak sağlıklaştırma ve hamamlarımıza yönelik projelerimiz de devam ediyor. Bu çalışmalarda tamamlanırsa Diyarbakır bölgenin turizm merkezi olur."

Diyarbakır'ı görmek gerektiğini dile getiren Arıtürk, "Biz insanlarımıza gönlümüzü ve kapımızı açmışız. Gelsinler kentimizi gezsinler ve görsünler. Ondan sonra Diyarbakır hakkında bir karar versinler. Gelip görmeden kendilerine göre yorum yapıyorlar. Gelip gördükten sonra Diyarbakır için, 'Ne güzel bir kentmiş' diye yargıları değişiyor" dedi. 

HABERE YORUM KAT