1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da turizm haftası etkinliği
Diyarbakır'da turizm haftası etkinliği

Diyarbakır'da turizm haftası etkinliği

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da 38. Turizm Haftası kutlamaları Dicle Üniversitesi'nde yapılan etkinlikle start aldı.

A+A-

Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı ve Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ın katılımıyla düzenlenen tören açılış konuşmalarıyla başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Diyarbakır'ın turizmde, kendine yakışır şekilde, layık olduğu yeri almak için çok büyük gayretler sarf etmekte olduğunu ifade ederek, kentin turizm adına yapacağı çok şeyler olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2013 yılı istatistiklerine göre, 230 bin kişilik turist sayısıyla Diyarbakır'ın, bölgedeki 12 il içinde toplam turistlerin yüzde 27'sine ev sahipliği yaptığını hatırlatan Vali Kıraç, “Her ne kadar ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayıları halen istediğimiz düzeyde olmasa da, özellikle çözüm sürecinin getirdiği huzur ve barış iklimi sayesinde geçtiğimiz yıl ilimize gelen turist sayılarında çok ciddi yüzdesel artışlar yaşandı. Yabancı turist sayısı yüzde 100 artarken yerli turist sayımız da yüzde 25'ler civarında artış gösterdi. Bu da çok açık ve net bir şekilde göstermektedir ki, bu süreç böyle devam ettikçe gelen turist sayılarımızda daha yüksek yüzdelerle artışlar görebileceğiz” dedi.

“TURİZMDEKİ BAŞARI YATAK SAYISIYLA SINIRLI DEĞİL”

Turizmdeki başarının sadece yatak sayısı ve yatırım konusu ile ilgili olarak düşünülmemesi gerektiğini anlatan Vali Kıraç, bir bütün olarak karar alıcıların ve uygulayıcı tüm birimlerinin ve bireylerinin buna inanması, sektörün kamu, özel ve sivil buluşması, bütünleşmesi, dünyadaki gelişime uyumlu olarak bir dizi temel politika değişikliklerinin sağlanmasının da önem arz etmekte olduğunu söyledi.

Vali Kıraç, “Diyarbakır tüm bu değişim sürecinde olumlu yönde etkilenen ama sahip olduğu zenginlikler ile kıyaslandığında değişimi geciken bir kenttir. Bu doğrultuda 11 ay önce başladığımız görev süresince hem bilimsel hem de akılcı temellerle Diyarbakır'ın hem turizm zenginliklerini hem de kullanılabilir tüm dinamiklerini karar vericiler ve sektöre katkı koyanlarla ele alma gayreti içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

(ÜN-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT