1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da turist rekoru
Diyarbakır'da turist rekoru

Diyarbakır'da turist rekoru

Diyarbakır, barış süreciyle birlikte turizmde bir ilki yaşadı. 23 senedir ortalama her yıl 8 bin turistin gezdiği şehir, 2013'ün ilk beş ayında 35 bin ziyaretçiyi ağırladı.

A+A-

İslam dünyasının 'beşinci harem-i şerifi' denilen Diyarbakır Ulucamii avlusu, yıllar sonra yerli ve yabancı turistlerle doldu. Sayının, yıl sonuna kadar 100 bini aşması bekleniyor.

Barış süreciyle birlikte Doğu ve Güneydoğu'da silahların susması turizme yaradı. İslam dünyasının 'beşinci harem-i şerifi' olarak kabul edilen Diyarbakır Ulucamii avlusu, yıllar sonra yerli ve yabancı turistlerle doldu. Uzun süredir yıllık ortalama 7-8 bin turistin ziyaret ettiği tarihi şehre bu senenin ilk 5 ayında gelen turist sayısı 35 bine yaklaştı. Rakamın, yıl sonuna kadar 100 bini aşması bekleniyor.

Bölgede birkaç aydır başta Diyarbakır olmak üzere çevre il ve ilçeler yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. Diyarbakır, sahip olduğu maddi ve manevi değerleriyle inanç turizminde Güneydoğu'nun lokomotifi olabilecek şehirlerin başında geliyor. Ancak yıllardır devam eden terör olayları, Diyarbakır'ı gölgeliyor, ilin hak ettiği konuma gelmesini engelliyordu. 30 yıldır devam eden terör sorununun çözümü için başlatılan süreçle birlikte bölge turizminde büyük bir canlanma yaşandı. Sürecin başlamasıyla Diyarbakır'da başta Ulucami, peygamber ve sahabe kabirleri olmak üzere dört bir yan yerli ve yabancı turistlerin mekânı haline geldi.

Turistlerin ziyaret ettiği yerlerin başında Ulucami geliyor. Yaklaşık 3 bin yıl önce havra olarak inşa edilen ve Hazreti Ömer döneminde (630) şehri fetheden Halid bin Velid tarafından camiye çevrilen mabet, büyük ilgi görüyor. Eğil ilçesinde bulunan Hz. Elyasa ve Hz. Zülkifl peygamberlerin kabri ile Hz. Süleyman Camii'nde medfun şehit 27 sahabe kabri de turistlerin uğrak yerlerinden. Resmi verilere göre Diyarbakır'ı 1990 yılında 45 bine yakın turist ziyaret etti. 90'dan sonra bölgede artan terör olayları, yerli ve yabancı turist sayısını bıçak gibi kesti. Bölge turizmi ciddi zararlar gördü. 2000 yılına kadar şehre gelen turist sayısı yıllık ortalama 5 bin civarında seyretti. 2000'den sonra ise yıllık ortalama 7 bin-7 bin 500 kişi ile sınırlı kaldı. 2013 yılında ise rekor sayıda turist peygamberler şehrini ziyaret etti.

Diyarbakır Ulucamii yanındaki esnaftan Mehmet Kaya, ziyaretçilerin şehir için büyük bir nimet olduğunu ifade ediyor. Şehre 20-30 yıldır ilk kez bu kadar turist geldiğine şahit olduğunu anlatan Kaya, “Gelenlerin başımızın ve gözümüzün üzerinde yeri var. Yetkililer rehberlik hizmeti vermeli. Bu konuda bir sıkıntı var.” dedi. Süleyman Ebiri ise ilk kez her vakit Ulucami avlusunda turist gördüğünü söylüyor. Ebiri, yabancı sayısının daha da artmasını temenni ediyor: “Diyarbakır'da genelde gruplar halinde ziyaretçiler görüyorduk. Daha çok yerli gruplar. İnşallah yabancıların da sayısı artar. Memleketimiz güzel şeyler hak ediyor.”

HABERE YORUM KAT