1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da TSO Meslek Lisesi kuruyor
Diyarbakır'da TSO Meslek Lisesi kuruyor

Diyarbakır'da TSO Meslek Lisesi kuruyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nca (DTSO) Organize Sanayi Bölgesinde bin 500 öğrenci kapasiteli meslek lisesi kuruluyor.

A+A-

Yaklaşık 14 bin metrekare alanda yapılacak ve temeli yarın törenle atılacak olan 15 milyon lira bütçeli "Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Lisesi"nin birinci etabının 2014-2015 eğitim öğretim dönemine kadar tamamlanarak, 500 öğrenci ile eğitime açılması planlanıyor
DTSO Başkanı Ahmet Sayar, AA muhabirine, hem istihdama katkıda bulunmak hem de yatırımcının nitelikli elemana ulaşması amacıyla Organize Sanayi Bölgesinde, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Lisesi kurma kararı aldıklarını söyledi.

Lisenin birinci etabını 2014-2015 eğitim öğretim dönemine kadar tamamlamayı hedeflediklerini ifade eden Sayar, bu kapsamda yaklaşık 500 öğrencinin önümüzdeki dönem eğitim öğretime başlayabileceğini belirtti.

Sayar, okulun tüm etaplarının 2018 yılında tamamlanacağını, böylece bin 500 öğrenci kapasiteli bir meslek lisesini Diyarbakır ve tüm bölgeye kazandırmış olacaklarını vurgulayarak, şöyle dedi:

"Türkiye'de sanayisi gelişen Ankara ve Adana gibi illerde bu tür meslek liseleri bulunuyor ancak kendi öz sermaye ile kurulan ilk diye düşünüyoruz. Öz kaynağımızla 14 bin metrekare alanda kuracağımız meslek lisesinde öğrenciler hem eğitim alma hem de istihdam edilme imkanına kavuşacak. Okulda hangar şeklinde atölyeler bulunacak. Bölge genelinden gelecek öğrenciler yatılı eğitim alabilecek. Bu kapsamda öğrenci yurdu da kurmayı planlıyoruz."

- Bölümleri sanayi esnafı belirledi

Sayar, okulda eğitim verilecek bölümleri belirlerken Organize Sanayi Bölgesindeki yatırımcılara anket uyguladıklarını anlatarak, yapılan anket sonucu ilgili komisyonun kararıyla öncelikle elektrik elektronik teknolojisi, makine teknolojisi, motorlu araçlar teknolojisi, mobilya ve iç mekan tasarımı, tekstil teknolojisi gibi bölümlerin açılmasına karar verildiğini, bunda gelişen ve gelişecek sektörlerin göz önüne alındığını kaydetti.

Projede makine ekipman konusunda Karacadağ Kalkınma Ajansı'na başvuruda bulunduklarını anlatan Sayar, "Ekipman için gereken 1,5 milyon liranın 600 bin lirasını destek şeklinde temin edeceğiz. Eğitim öğretime başlanmasının ardından Milli Eğitim Müdürlüğü veya bazı kurumlar için bu okul emsal teşkil edecektir. Entegre bir eğitim kampüsünü hayata geçiriyoruz. Bu tür yatırımların devamı da gelecektir" diye konuştu.


 

HABERE YORUM KAT