1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da trafik haftası etkinlikleri
Diyarbakır'da trafik haftası etkinlikleri

Diyarbakır'da trafik haftası etkinlikleri

Karayolları Trafik Haftası nedeniyle İl Emniyet Müdürlüğü tarafından, Kayapınar İlçesi Vehbi Koç İlkokulu'nda seminer düzenlendi.

A+A-
Seminere Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hasan Ceyhun Keleş, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
 
 
Sinevizyon gösterimi ile başlayan toplantıda ilk olarak konuşan İl Emniyet Müdürü Dr. Halis Böğürcü, “Trafik sorunlarının çözülmesi amacıyla birçok Avrupa ülkesi tarafından kurulan, merkezi Fransa'nın Başkenti Paris olan ve Türkiye'nin de üyesi olduğu konsey, Mayıs ayının ilk cumartesi günü ile başlayan haftayı Uluslar arası Karayolu Trafik Haftası olarak ilan etmiştir. Son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler ve buna yönelik çalışmalarla yaralamalı ve ölümlü kazalarda ciddi bir azalma gözlemlenmiştir. Her gün gazetelerden okuduğumuz, TV'lerden izlediğimiz ve radyolardan dinlediğimiz kaza haberleri dikkatsizlikten, trafik kurallarına uymamaktan ve trafik kurallarını önemsememekten meydana gelmektedir” dedi.
 
 
Trafik Haftası'nın amacının toplumu trafik kurallarına karşı bilinçlendirmek olduğunu belirten Vali Aksoy ise özellikle gençlerin ve çocukların trafikte bilinçli davranmak konusunda daha duyarlı olmalarını sağlamak amacıyla, birçok etkinlik gerçekleştirildiğini belirterek şöyle dedi:
 
 
“Trafik şubesine bağlı birçok görevlimiz okulları dolaşmak suretiyle trafik kurallarını ve bunlara uyulmaması durumunda nelerle karşılaşılabileceğini öğrencilerimize anlatıyor. Trafik kurallarının önemi gayet açık. Kurallara uymadığımız takdirde nelerle karşılaşabileceğimizi biliyor ve görüyoruz. Bu bakımdan kural olarak ortaya konulan hususları çok iyi bilmemiz ve onlara riayet etmemiz büyük önem taşımaktadır. Biz bu yıl Diyarbakır Valiliği olarak özellikle üçüncü ve dördüncü sınıfa giden çocuklarımıza bir Trafik Bilgilendirme Kitapçığı hazırladık. GAP İdaresi'nden sağladığımız destekle bu kitapçık bugün itibariyle Valiliğimize ulaştırılacak ve bütün okullarımıza göndereceğiz.
 
 
Çünkü çocuklarımızın bu trafik kurallarını öğrenmesi ve benimsemesi durumunda anne-babalarını, abla-ağabeylerini de kuralların işlemesi ve onları yanlış yapmamaları konusunda da uyaracaklarını biliyoruz. Çünkü çocuklar bu konularda daha hassas. Eğer bu konuyu benimserlerse onun yanlış uygulanması durumunda büyükleri de olsa onlara hatırlatmak ve yanlış uygulamalardan vazgeçirmelerini sağlama noktasında önemli bir katkı sunacaklardır”
 
 
Trafik kazalarında her yıl binlerce kişinin yaşamını kaybettiğine vurgu yapan Vali Aksoy, “Bunun 10 katı, 20 katı insan yaralanıyor, sakat kalabiliyor. Maddi anlamda da birçok kayıplarımız oluyor. Peki, neden oluyor bunlar?  Bunu sorguladığımızda da büyük bir çoğunluluğun biz insanlardan kaynaklanan hatalar olduğunu görüyoruz. Trafik kurallarına uymuyoruz, ihlal ediyoruz.  Yaya olarak da zaman zaman dikkatsiz davrandığımız için kazalara sebebiyet verdiğimiz çok açık. Bu açıdan gerek sürücü olarak gerek yaya olarak belirlenen kurallara mutlaka uymalıyız. Yapılan araştırmalar trafik kazalarında ölüm olaylarının en aza inmesi bakımından emniyet kemerinin büyük önem taşıdığını ortaya çıkarıyor. Bu bakımdan araca bindiğimiz anda emniyet kemerlerimizi mutlaka takmalıyız. Takmayanlar varsa onları mutlaka uyarmalıyız.
 
 
Çocukların ön koltuğa değil, arka koltuğa oturtulmaları trafik kurallarının bir parçasıdır. Bu bakımdan belirlenmiş kurallara mutlaka uymalıyız. Bunlara uymayan büyüklerimiz ve arkadaşlarımız varsa onlara da bu kuralları hatırlatmalıyız. Bizler sağlıklı olarak yaşama devam etmek, sakat kalmamak adına bu trafik kurallarına uymalıyız.
 
 
Bu haftanın da anlamı ve özelliği bu. Trafik hizmetlerinin yürütülmesinde İl Emniyet Müdürlüğümüze bağlı Trafik Şube Müdürlüğümüz var, İl Jandarma Komutanlığımıza bağlı Jandarma Trafik Timleri var, zaman zaman belediyelerimizin zabıtalarıyla da işbirliği içerisinde yürüttüğümüz çalışmalar var. Hepsinin ortak amacı trafiğin daha rahat hale gelmesi ve insanların güvenli şekilde gidecekleri yere ulaşımlarını sağlamaktır.
 
 
Aşırı hız, alkollü araç kullanma, emniyet kemerini takmama, araçlarımızın bakımlarını belli dönemlerde yaptırmama, kış şartlarına uygun lastiklerimizin veya zincirlerimizin olmaması gibi birçok konuyu trafik kazalarının nedenleri içerisinde sayabiliriz. Bunun için bunları önemsemek ve hayatımızda da bunları uygulamak durumundayız. Uygulamadığımız takdirde bunun maliyeti çok yüksek olabiliyor” diye konuştu.
 
 
Konuşmaların ardından trafik haftasına katkı sunan öğrencilere katılım belgesi verilirken, trafik kurallarına uyan taksi, minibüs, otobüs ve servis şoförlerine de plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT