1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da TOKİ Protesto Edildi
Diyarbakır'da TOKİ Protesto Edildi

Diyarbakır'da TOKİ Protesto Edildi

Diyarbakır'da bir yıl önce teslim edilmesi gereken TOKİ konutlarının teslim edilmemesi hak sahipleri tarafından protesto edildi.

A+A-

Diyarbakır-Elazığ yolu üzerinde bulunan Eğitim Araştırma Hastanesi yan tarafında 2011'de yapımına başlanan ve teslim tarihlerinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen bitirilemeyen TOKİ konutlarının hak sahibi olan memurlar protesto eyleminde bulundu. TOKİ, Yüklenici Firma ve Memur-Sen yönetimini protesto eden grup, çözüm bulunmaması durumunda süresiz olarak eylem başlatacaklarını ilk olarak oturma sonrasında açlık grevine gireceklerini söyledi. Protesto eylemine gazetecilerde destek verdi.

TOKİ inşaat alanına gelen grup burada yetkililer ile görüştü. Sıkıntılarını dile getiren Memur-Sen üyesi memurlar, basın açıklamasında bulundu. İnşaat alanına gelen Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteciler de gruba destek verdi. Grup adına basın açıklamasını Memur-Sen üyelerinden Halim Ekin yaptı.

İHALE İKİ YIL SONRA YAPILDI

Halim Ekin, Memur-Sen Diyarbakır Şubesinin 2008 yılındaki talebi üzerine TOKİ tarafından Memur-Sen üyelerine konut yapılması için görüşmeler yapıldığını hatırlattı. Görüşmelerin 2009 yılında sağlanan mutabakat ile bin 124 adet konut cami, okul ve alışveriş merkezi yapılması kararı alındığını belirten Ekin, “Diyarbakır memur-sen üyeleri 2009 yılı Nisan ayında 3 bin TL'yi Diyarbakır Ziraat Bankası Kayapınar şubesi hesabına yatırdılar. TOKİ hemen o yıl konut yapımına başlayacağını söyledi; ancak bir türlü ihale yapılmadı. Aradan iki yıl geçmesine rağmen ihalenin yapılmaması birçok hak sahibinin kandırıldığını düşünerek konut haklarını 2. şahıslara devrettiler. Memur-sen yönetiminin duyarsızlığı çelişkili açıklamalarına kızan bazı üyeler istifa ettiler” dedi.

TESLİMAT SÖZDE 640 GÜN SONRA YAPILACAKTI

Aradan geçen iki yılın ardından TOKİ'nin ihale tarihini açıkladığını ifade eden Ekin, “15.02.2011 günü ihale yapıldı. İhaleyi "YENİ SARP İNŞAAT " firması kazandı. Varsayılan anlaşmaya göre mevcut ilanda işe başlama tarihi 04.04.2011 olup bitirilme tarihi 02.01 2013 (640 iş günü - 21 ay ) olarak belirlenmiştir. Yüklenici firmanın 21 ayda konutları bitireceği ilanı biz hak sahiplerini yanıltmıştır. Bu tarihe aldanan hak sahipleri % 15 peşinat ödeyerek mağdur oldular. Ancak Ekim 2012'de bizimle yapılan sözleşmede şu ibare yer almaktaydı: 'Bu sözleşme itibariyle 24 ay içinde teslimat yapılacaktır' Diğer yandan Memur-sen yönetimi taksitlerin anahtar tesliminde başlayacağını söylemeleriydi. Bizler bu düşünceyle bankaya gidip sözleşmeyi okumadan veya okusak da anlayamadan imzaladık, zaten imzalamama gibi bir tercihimiz de yoktu” ” diye konuştu.

ÇOK ZOR DURUMDA KALDIK

Sözleşmeden üç ay sonra taksitler başladığını anlatan Ekin, bir taraftan oturdukları evin kirasını diğer taraftan da TOKİ'nin taksitlerini, öte taraftan bankadan peşinat için kredinin taksitlerini ödeyerek ağır borçlar altına girdiklerini kaydederek şöyle dedi:

“Biz hak sahipleri yaklaşık 1,5 yıldır hem kira ödeyerek hem de TOKİ taksitlerini ödeyerek çok zor durumda kaldık. Bu durum hem şahsımızı hem de ailelerimizi oldukça kötü bir şekilde sarsmıştır. Oturmadığımız dairelere 850 TL taksit ödemek zorunda bırakıldık. Söz konusu durumumuzu D.Bakır memur-sen yönetimine bildirmemize rağmen mevcut yönetim sorunlarımızla hiç ilgilenmedi. Ucu açık cevaplarla süreci geçiştirmeye ve zaman kazanmaya çalıştı. Süreçle ilgili üyeler kesinlikle bilgilendirilmedi. Bilgi istediğimizde sürekli yalan ve yanlış bilgilerle bizleri oyalamaya çalıştılar.
Bunların dışında TOKİ yetkililerine gönderdiğimiz dilekçeler, bilgi edinme maileri cevapsız kaldı veya yalan yanlış bilgilerle bizleri oyaladılar.

YA KONUTLARI TESLİM EDİN YA DA TAKSİTLERİ FAİZSİZ DONDURUN

Bazı yetkililer baskılarımız sonucunda bizlere 2013 Eylül veya Ekim ayında teslimatın yapılacağı bilgisi verildi. Ama bugün 2014 Nisan ayı hala teslimat yok, ses yok, yetkililer yok süreç meçhul. Yüklenici firmanın hantallığı, az sayıda işçiyle işi bitirmeye çalışması, denetim yetersizliği, yetkililerin duyarsızlığı bizleri yeni arayışlara sevk etmiştir. Bizler bu durumda TOKİ ve aracı kurum olan Diyarbakır Memur-sen, 2009 Nisan ayında müracaat ücreti olarak bizden 100 TL'lik ücret almıştır. Bu ücreti işi takip etme ve konutların zamanında teslimi için aldıklarını söylediler ama geldiğimiz bu noktada mevcut yönetim, hak sahiplerinin hiçbir hakkına sahip çıkmadığı gibi bu konutların yapımını kendi aralarında bir rant alanına çevirmişlerdir. Diyarbakır Memur-Sen boşta kalan 60 konutu kendi aralarında pay etme telaşına düşmüşlerdir. Bizler buradan özellikle TOKİ ve Diyarbakır memur-sen yönetimini uyarıyoruz. Ya haziran ayında konutlar teslim edilecek veya taksitlerimiz faizsiz olarak dondurulacaktır. Bizler konutlarımıza kavuşuncaya kadar ailelerimizle birlikte sorumlular aleyhine süresiz eylem başlatacağımızı ilan ederiz”


ÇÖZÜM BULUNMAZSA OTURMA EYLEMİ, SONRASINDA AÇLIK GREVİ BAŞLIYOR

Memur-Sen üyeleri, 1 Mayıs kutlamaları öncesi Diyarbakır'da olacak olan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'ya da sıkıntılarını ileteceklerini çözüm bulunmaması durumunda 3 Mayıs Cumartesi günü aileleriyle birlikte oturma eylemi yapacaklarını, bunun da çözüm olmaması durumunda açlık grevine gireceklerini sözlerine eklediler.

Grup yapılan basın açıklamasının ardından TOKİ inşaat alanından ayrıldı.

HABERE YORUM KAT