1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da tekstil iş kümesini oluşturma projesi
Diyarbakır'da tekstil iş kümesini oluşturma projesi

Diyarbakır'da tekstil iş kümesini oluşturma projesi

DİYARBAKIR- Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile İtalya'nın Prato Ticaret Odası'nın işbirliğiyle Diyarbakır'da tekstil sektörünün canlanması amacıyla tekstil iş kümesi projesi oluştu.

A+A-

Diyarbakır'da tekstil hazır giyim sektörünün küme rekabet analizini yapmak üzere İtalya'da geliştirilin tekstil ve hazır giyim kümele deneyimleri hakkında bilgi almak ve deneyim kazanmak üzere DTSO ile Prato Ticaret Odası'nın ortaklaşa düzenlendiği ve 120 bin Euroluk projenin tanıtımı yapıldı.

DTSO Başkanı Remzi Can, projede temel hedefin Diyarbakır'da tekstil sektörünün canlandırmak olduğunu belirtti. DTSO olarak, Diyarbakır'ın ticaret ve sanayi potansiyelini artırmak amacıyla çok sayıda projeler hayata geçirdiklerini ifade eden Can, son olarak hazırlanan tekstil iş kümesini oluşturma projesinin Diyarbakır'a önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Can, "Tekstil ve hazır giyim, üzerinde en çok durduğumuz sektörlerin başında yer alıyor. Çünkü bu sektör, çoğunluğu kadın olmak üzere, en fazla istihdam sağlayan sektördür. DTSO ve Prato Ticaret Odası ile ortak gerçekleştirilen tekstil kümeleme projesiyle, Diyarbakır'ın tekstil alanındaki potansiyelini artırmak ve Prato'nun tekstil tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz. Projenin bütçesi 121 bin Euro olup, Avrupa Birliği tarafından desteklenmektedir.

Bir yıl sürecek bu proje kapsamında, öncelikle Diyarbakır'daki tekstil sektörünün detaylı analizi yapılacak. Sektörün zayıf kalan yönleri tespit edilecek ve bu zayıflıkların giderilmesi için eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapılacak. Bu çerçevede Diyarbakır'dan İtalya'ya iş ziyaretleri yapılarak, oradaki sektörün durumu yerinden incelenecektir. Diyarbakırlı tekstilcilerin katılacağı bu gezilerde çeşitli iş ortaklıkları için fırsatlar oluşacaktır” dedi.

HABERE YORUM KAT