1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da taziye evleri izne bağlandı
Diyarbakır'da taziye evleri izne bağlandı

Diyarbakır'da taziye evleri izne bağlandı

Diyarbakır'da Silvan Kaymakamlığı, ilçe merkezinde bulunan taziye evlerinin kullanımını, PKK cenazelerinde propaganda yapıldığı gerekçesiyle izne bağladı.

A+A-

Silvan Kaymakamı Adem Çelik'in talimatı ile ilçede 3'ü belediyeye ait, toplam 23 taziye evinin anahtarları toplandı. Kaymakam Çelik, çatışmalarda öldürülen PKK mensuplarının cenazelerinde asılan fotoğraf ve bayraklarla taziye evlerinin propaganda evlerine dönüştürüldüğünü belirterek, şöyle dedi:

"Kaymakamlık olarak taziye evlerinin olduğu bina yöneticilerine sorumluluk verdik, kimse bu sorumluğu üstlenmedi. Biz de anahtarları yanımıza aldık. Taziyesi olan diğer vatandaşlarımız bize gelerek taziyelerinin olduğunu söylediğinde biz de taziye evlerinin anahtarlarını teslim ediyoruz. 3 gün sonra anahtarı bize teslim ediyor. Ancak, öldürülen teröristlerin cenazeleri için güvenlik gerekçesiyle taziye evlerinin anahtarını vermiyoruz. Propaganda yapılmasın diye defalarca ikazda bulunduk. Taziye evleri, ölen kişinin acılarının paylaşıldığı ve duaların okunduğu yerlerdir, propaganda yeri değildir."

(BirGün)