1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da taziye çadırı kuruldu
Diyarbakır'da taziye çadırı kuruldu

Diyarbakır'da taziye çadırı kuruldu

DİYARBAKIR- Bingöl'de çeşitli tarihlerde güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmalarda öldürülen ve bir süre önce kimlikleri tespit edilen 79 örgüt mensubu için Diyarbakır'da taziye çadırı kuruldu.

A+A-

Koşuyolu Parkı'nda kurulan taziye çadırını aralarında Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün de bulunduğu bir grup ziyaret etti.

Burada okunan duanın ardından konuşan BDP İl Başkanı Zümrüt, taziye çadırının Bingöl'deki toplu mezarlardan çıkarılan ve kimlikleri tespit edilen kişiler için kurulduğunu söyledi.

Taziye çadırının kurulmasının nedeninin devletin 1990'lı yıllarda uyguladığı politikalardan kaynaklandığını savunan Zümrüt, şöyle dedi:

"O dönemde yaşanan savaşın, ne İslam'da ne de insanlıkta yeri vardır. Bu çadırın kurulmasının bir diğer amacı ise o dönemde yaşananları Türkiye'nin gündemine taşımaktır. Bu utanç verici durum, bu ayıp Türkiye'nin ayıbıdır. Biz bu halkın çocuklarının nerede gömüldüğünü bilmiyoruz. Ve bunların kimlik tespitlerinin nasıl yapıldığını da bilmiyoruz. Ama çağrımız, bizi duyanlara hemen derhal bu mezarlıkları ailelere teslim edin. Aksi halde bu kabul edilir bir durum değildir."

Kışanak ve Zümrüt daha sonra kadınlar için kurulan çadıra geçerek, burada yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileklerinde bulundu.Taziye çadırının 3 gün açık olacağı bildirildi.

Muhabir: Ahmet Kaplan
Yayınlayan: İbrahim Yakut

HABERE YORUM KAT