1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da tarihi eserlerin bakımsızlığı tepkiye neden
Diyarbakır'da tarihi eserlerin bakımsızlığı tepkiye neden

Diyarbakır'da tarihi eserlerin bakımsızlığı tepkiye neden

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki tarihi surların 3 çürük değnekle korunması vatandaşları tedirgin ediyor.

A+A-
Silvan ilçesinde bulunan tarihi surlar bakımsızlık yüzünden yıkılmayla yüz yüze kalırken, tarihi surlar 3 çürük ağaç deneklerle korunuyor.
 
Dünyada dolgu sistemiyle yapılan tek kale şehri olan Silvan ilçesinde bulunan tarihi surların yıkılmayla yüz yüze kalmasına tepki gösteren vatandaşlar, Silvan'ın tarihi simgeleyen surların bir an önce onarılmasını istedi. Mehmut Taş adlı vatandaş, sur diplerinde oyun oynayan çocukların üzerine yıkılması durumda kimsenin hesap veremeyeceğini söyledi. 4 çocuk sahibi Mahmut Taş, "Çocuklarımız surların etrafında oyun oynuyorlar bu tarihi surlar her an yıkılacak diye tedirginiz.
 
Yıkılması durumunda Allah korusun altında bir çocuk kalırsa hesabını kim verecek. Silvan'ın tarihini simgeleyen surlar şuan yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya, bu tarihi surlar sadece iki çürük ağaç deneklerle korunuyor. Böyle bir koruma yöntemi dünyada yok. Çocuklarımız surların etrafında sürekli oyun oynuyor ve surların üzerlerine yıkılma tehlike var yetkililer neden bu duruma bir önlem almıyorlar. Dünyanın her yerinde böyle tarihi surlar koruma altına alınırken neden Silvan'da böyle boş bırakılıyor. Yetkililerden bu duruma bir önlem almalarını bekliyoruz" dedi.
 
Cami Mahallesi Muhtarı Mehmet Can ise, "Cami Mahallesi sınırlarında bulunan Zembilfroş Burcu, üç çürük ağaç ile korunuyor. Tarihi böyle korumak ne kadar doğru bir yöntem. Mahallenin çocukları sur diplerinde oyun oynuyorlar bir gün yıkılıp üstlerine düşerse hepimiz bu sorumluluk altında boğulacağız. Silvan Kalesi'nin doğu tarafında kalan, Zembilfroş Burcu üç çürük ağaç desteği ile ayakta duruyor.
 
Tarihin ve mitolojinin bütün tutkulu aşk destanlarından farklı bir efsane yaratmış olan Zembilfroş, efsanesinin geçtiği burç, yıkılmak üzere. Yetkililerden bu surlara sahip çıkılması ve hemen koruma altına alınmasını istiyoruz. Restore ve onarım bekleyen tarihi burç, çevrede bulunan evler ve Şeyh Halil Mezarlığı'na gidin vatandaşlar içinde büyük tehlike teşkil ediyor.
 
Tarihi yapı olduğu için, yetkiler dışında hiç kimse müdahale edemiyor. Yıkılmaması için onlarca yıl önce bırakılan ağaçlarda çürümüş durumda, en kısa zamanda gerekli restorasyon ve onarım çalışması görmese, tarihi Zembilfroş Burcu, kitaplarda efsane olarak ve Gülisatan Perver'in okuduğu türkü ile dillerde kalacak. Bu yüzden gerekli koruma çalışmaları alınıp, restore edilmesi gerekiyor" diye konuştu. 
 
(İHY-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT