1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Tam sorunlar bitti derken olay çıkıyor
Diyarbakır'da Tam sorunlar bitti derken olay çıkıyor

Diyarbakır'da Tam sorunlar bitti derken olay çıkıyor

Diyarbakır saldırılarını değerlendiren Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı, hükümetin bölgedeki sorunların çözümüne yönelik çalışma başlatma ihtimali üzerine, terör örgütün

A+A-

Aktütün ve Diyarbakır saldırılarını değerlendiren Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mazhar Bağlı, hükümetin bölgedeki sorunların çözümüne yönelik çalışma başlatma ihtimali üzerine, terör örgütünün, kendisinin muhatap ve bir aktör olarak görülmesi için bu tür eylemlere giriştiğini söyledi.

Saldırılarının sosyolojik değerlendirmesini yapan Bağlı, Türkiye'nin kendi sorunlarını iradesini ortaya koyarak çözmesi gerektiğini anlattı. Bu konuda muhakkak siyasi iktidarın inisiyatif kullanması gerektiğinin altını çizen Bağlı, "Hükümet inisiyatifi ele almadığı zaman doğal olarak başka güçlerin, gerek iç gerekse de dış kamuoyunda bu konuda inisiyatife sahip olması, terör olaylarının çözümünü konuşmada, deyim yerindeyse gündemi belirlemeleri kuvvetle muhtemeldir." dedi.

Terör saldırılarının hedefinin, bütün dünyada var olan en önemli sosyolojik sonuçlarına göre toplumda huzursuzluk, güvensizlik oluşturmak olduğunu vurgulayan Bağlı, son iki saldırıda da böyle bir amacın güdüldüğünü dile getirdi. "Olaylara Diyarbakır'ın çok güvenli olmadığı ve bölgede var olan insanların tedirgin edilerek, taraftarlaştırmaya çalışıldığı bir sürecin devamı olarak bakmak gerekiyor." diyen Bağlı, gerek hükümet gerekse de Diyarbakır kamuoyunun bu konuda iyi duruş sergilediğini aktardı. Bölgede bundan sonra bu tür şeylerin prim yapmayacağını anlatan Bağlı, olaylarda faillerin çok kısa sürede yakalanmış olmasında halkın büyük bir desteği olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti.

Siyasi iktidarın inisiyatif kullanmasının önemine değinen Doç. Dr. Bağlı, şöyle devam etti: "Türkiye kendi içerisindeki sorunlarını kendisi, kendi iradesini ortaya koyarak ve bu konuda da muhakkak siyasi iktidarın inisiyatif kullanarak çözmesi gerekiyor. Hükümet inisiyatifi ele almadığı zaman doğal olarak başka güç bölgelerinin gündemi belirlemeleri kuvvetle muhtemeldir."

30 yıla yakın süreçte askeri bürokrasinin bu konuda temel tezi dışında herhangi pozisyonda bulunamadığını dile getiren Bağlı, bundan dolayı bunu kimsenin sorgulayamadığına dikkat çekti. Bu olaylarda sorumlu olanın siyasi iktidar olduğunu kaydeden Bağlı, "Bir şehit cenazesi olduğu zaman en başta hükümet ve Başbakan yuhalanıp, protesto ediliyor. Dolayısıyla hükümetin mutlaka inisiyatifi ele alması gerekiyor. Kontrolü ele alıp şu veya bu şekilde sorunu ortadan kaldıracak çözüm yolunu araması gerekiyor."

Türkiye'de Kürt-Türk çatışmasının yaratılmak istendiğine değinen Bağlı, "Aslında çok kolay bir şekilde çıkartılabilecek bir çatışma değil, resmi bir ideolojiyi dayatma noktasında halk içerisinde belirli çatışmalar oluşturmak istenilmektedir. Bunların örneklerini yakın zamanımızda gördük. Bu olaylarda Kürt kökenli vatandaşlarımızın evlerine ve işyerlerine saldırı yapıldığını, Balıkesir'de gördük. Adana'da adi suçlara karışan birinin Kürt kökenli olması, eline bayrak alarak insanların dışarı çıkması, bu etnik kışkırtmanın ve çatışmanın ortaya getirilmek istendiğinin örnekleridir. Daha uzun vadeli ve bölgedeki insanları kurtaracak, onların yaşam standartlarını yükseltecek, hayatlarını garantiye altına alacak birtakım yasalara ve politikalara başvurmak gerekiyor." şeklinde konuştu.