1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 'surlar ve kuşlar' sergisi
Diyarbakır'da 'surlar ve kuşlar' sergisi

Diyarbakır'da 'surlar ve kuşlar' sergisi

Unesco yolundaki Diyarbakır'ın tarihi surlarına dikkat çekmek ve Hevsel Kuş Cenneti için farkındalık yaratmak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi ve Diyarbakır Çevre Hizmetleri Birliği sponsorluğunda 'Surlar ve Kuşlar'

A+A-

Tarihi Diyarbakır Surları'na yüzyıllar önce yapılan kuş figürleriyle, bu surların hemen yanında bulunan Hevsel Bahçeleri'nde yaşayan kuşların konu alındığı sergide 41'i kuş ve 19'u surlara işlenen kuş figürleri olmak üzere toplam 60 fotoğraf yer aldı. Doğa fotoğrafçısı Selim Kaya tarafından çekilen fotoğraflar 3 gün boyunca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda gezilebilecek.

Serginin açılışına katılan Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Av. Metin Kılavuz, tarihi surları ve Hevsel Bahçeleri'ni önemsediklerini belirterek şunları söyledi:

"Diyarbakır'da tarihi surların yanı sıra, Hevsel Bahçeleri'ndeki kuşları da önemsiyoruz. Üstünde çok sayıda kuş figürünün bulunduğu tarihi surlarımıza UNESCO yolunda dikkat çekmek ve Hevsel Kuş cenneti için farkındalık yaratmak amacıyla böyle bir sergi düşündük. Bu fotoğrafları çeken Diyarbakırlı doğa fotoğrafçısı Selim Kaya kardeşimi de tebrik ediyor ve bu anlamda başarılarının devamını diliyorum."

HABERE YORUM KAT