1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Suriyeli şaire onur ödülü verildi
Diyarbakır'da Suriyeli şaire onur ödülü verildi

Diyarbakır'da Suriyeli şaire onur ödülü verildi

Diyarbakır Kürt Yazarlar Derneği, Kürt dili ve edebiyatına katkılarından dolayı Suriyeli Şair Ehmed Huseyni'ye onur ödülü verdi.

A+A-

Kürt Yazarlar Derneği 10. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Kürt dili ve edebiyatına olan katkılarından dolayı "Onur Ödülü"ne layık görülen Şair Ehmed Huseyni'ye Cegerxwin Kültür ve Sanat Merkezi tiyatro salonunda düzenlenen törenle ödülü verildi. Törene, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır Kürt Yazarlar Derneği Eş Başkanı Mehmet Yılmaz ve çok sayıda kişi katıldı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, siyasetçilerin zamanın ruhuna göre ortaya çıktıklarını, sürecin siyasetçilere ihtiyacı olmadığında çok azının isminin dünyada kalıcı olduğunu belirterek, "Ancak bir halkın kültüründe, dilinde, belleğinde sanatçılar, şairler ve yazarlar ölümsüzdürler. Ehmed Huseyni'de o ölümsüz sanatçılardan biridir" dedi.

Kürt Yazarlar Derneği'nde emeği geçen herkese teşekkür eden Baydemir, Kürtlerin hizmetkarı olarak bundan sonra çok daha fazla birlikte çalışmaları gerektiğini vurguladı. Baydemir, "Kürt Yazarlar Derneği, halk ile yazarlar arasında bir köprü olmalı. Kürt dilini korumak, geliştirmek ve yaşatmak için Kürtçe edebiyat atölyesi çalışmalarını başlatmak gerekir. Kürtçe yazmak ibadet gibidir" diye konuştu. Konuşmaların ardından Hüseyni'ye onur ödülü verildi.
 

HABERE YORUM KAT