1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Suriyeli çocuklar için eğitim merkezi
Diyarbakır'da Suriyeli çocuklar için eğitim merkezi

Diyarbakır'da Suriyeli çocuklar için eğitim merkezi

Diyarbakır'da, Suriyeli çocukların eğitimlerini sürdürmeleri için eğitim merkezi açıldı. Suriye müfredatının uygulandığı merkeze 300 çocuk kayıt yaptırdı.

A+A-
Diyarbakır Yenişehir İlçe Müftülüğü, Suriye'den göç edenlere yönelik yaptığı hizmetlere bir yenisi daha eklendi. Müftülük, Suriyeli vatandaşların barınma, yiyecek, giyecek, ısınma gibi ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük yardımlarının yanı sora özellikle en büyük sorunlardan biri olan eğitim ile ilgili dev adım attı.
 
Öğretmenlerin Maaşları UNİCEF'ten
 
Yenişehir İlçe Müftülüğü, Diyarbakır Valiliği'nin izni ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün destekleriyle Suriyeli çocukların eğitimleri için eğitim merkezi açtı. Şehit Öğretmen Nesrin Ünügör Ortaokulu bünyesinde açılan geçici eğitim merkezi İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde faaliyet gösteriyor. Eğitim merkezinde, 4 yıllık üniversite mezunu branş öğretmenlerinden milli eğitimin teklifi, valilik onayı ile görevlendirilen 15 bayan 15 erkek Suriyeli öğretmen görev alıyor. Eğitim Merkezi Sorumlu Müdürlüğünü de Suriyeli Öğretmen Muhammed Said yapıyor. Merkezin rehber öğretmenliğini Yasir İbrahim yaparken, UNICEF öğretmenlerin verdiği eğitim karşılığında öğretmenlere 220 dolar aylık ödüyor.
 
Suriye Müfredatı Uygulanıyor
 
Suriye müfredatının uygulandığı eğitim merkezinde, hafta içi saat 15:00'da başlayan eğitim Cumartesi-Pazar günleri tam gün olarak devam ediyor. Birinci sınıftan yedinci sınıfa kadar eğitim verilen merkezde 300 öğrenci kayıt yaptırmasına rağmen, servis sıkıntısı ve imkânsızlıklar nedeniyle 250 öğrenci devam edebiliyor.
 
Eğitim merkezinin kurulması için yoğun mesai harcayan Yenişehir İlçe Müftüsü Alaattin Bozkurt, merkezin faaliyet göstermesinin kendisini inanılmaz mutlu ettiğini ifade ediyor. Eğitim merkeziyle ilgili olarak bilgi veren Bozkurt, "Öğretmenler ve öğrenciler Türkiye'de bir okulda buluştular. İç savaş nedeni ile uzak kaldıkları okullarına kavuştular. Mahrum kaldıkları eğitimlerine devam etmektedirler. Şimdi, hem öğretmen hem de öğrenciler "Çok şükür okuluma kavuştum" diye dua ediyorlar. Daha önce Suriyeli vatandaşların barındığı kamplarda eğitim merkezleri açılmış. Fakat Diyarbakır merkezde da açılan eğitim merkezi ise, kamp dışında açılan ilk ve tek eğitim merkezidir" dedi.
 
Moral Motivasyon ve Yardım Ziyaretleri
 
Yenişehir İlçe Müftüsü Alettin Bozkurt, Şube Müdürü Şaban Çağlar ve Hizmet İçi Eğitim Kur'an-ı Kerim seminerine devam eden bayan Kur'an Kursu öğreticileri ve din görevlileri ile birlikte, eğitim merkezinin son durumunu görmek ve toplanan yardımları teslim etmek üzere okula ziyaret yapıldı. Ziyarette sınıflar tek tek dolaşılarak, öğretmen ve öğrencilerle sohbetler edildi. Ziyarette hazırlanan yardımlar da teslim edildi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT