1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da Sur protestosuna müdahale
Diyarbakır’da Sur protestosuna müdahale

Diyarbakır’da Sur protestosuna müdahale

Sur’da süren sokağa çıkma yasağını Koşuyolu’nda toplanıp ilçeye yürüyerek protesto etmek isteyen yurttaşlara polis müdahalesiyle başlayan olaylar, Ofis ve Bağlar’a yayıldı.

A+A-

Diyarbakır’da DBP ve HDP il örgütleri öncülüğünde Sur’daki sokağa çıkma yasağını protesto etmek amacıyla Koşuyolu Parkı’nda toplanarak yürüyüşe geçen yurttaşlara polisin müdahalesi sonrası olaylar çıktı.

Polis, Gevran Caddesi üzerindekilere gaz ve tazyikli su ile müdahale etti.

Koşuyolu Parkı’nın bulunduğu caddeyi Ofis Semti’ne bağlayan yolda duran Ford Ranger tipi araçtan inen 4 özel harekat timinin uzun namlulu silahlarla Bağlar ilçesine yürüyen yurttaşlara ateş açtığı, park civarında ise halkın çekildiği ara sokaklara doğru polis biber gazı ve gerçek mermilerle müdahale ettiği iddia edildi.

Bağlar’da ise olaylar ara sokaklarda devam ediyor.

Bismil ve Çınar’da eylem

Öte yandan Sur’da yaşananları  protesto etmek amacıyla Diyarbakır’ın Bismil ve Çınar ilçelerinde de gürültü eylemleri yapıldı.

Biri çocuk 2 kişi vuruldu

Ofis semti üzerinde polis tarafından açıldığı belirtilen ateşte 23 yaşında Harun Şanlı isimli bir kişinin ve yine 14 yaşında H.A. isimli bir çocuğun yaralandığı öğrenildi.

Şanlı, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

H.A. isimli çocuğun Dicle Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı ifade edilirken durumunun da ağır olduğu öğrenildi.

HABERE YORUM KAT