1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da su baskınlarına müdahale edildi
Diyarbakır'da su baskınlarına müdahale edildi

Diyarbakır'da su baskınlarına müdahale edildi

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da dün meydana gelen su baskınlarına, Büyükşehir Belediye'sine bağlı ekipler müdahale etti.

A+A-

Diyarbakır'da 2 günden beri aralıksız devam eden yağmur, merkez Kayapınar ilçesi 75 metrelik yol civarındaki bölgede su baskınlarına neden oldu. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri 32 noktada çalışma yaparak suyun boşaltımında yardımcı oldu.

Şanlıurfa yolu üzerinde köprülü kavşak çalışması nedeniyle su altında kalan iş makinesinin bir bölümü su yüzüne çıkarken, buraya da Karayolları Bölge Müdürlüğü ekiplerinin müdahale edeceği öğrenildi. Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri Genel Müdürü Yaşar Sarı, 'Yağmur suyu ve Kanalizasyon Şebekesi Projesi' çalışmalarının 2013 Mart ayında başlayacağını söyledi. Sarı, projenin tamamlanması ile kentte su baskını gibi olumsuz tabloların ortadan kalkacağını kaydetti.

Sarı, "Metrekareye 50 kilogram yağmurun düştüğü Diyarbakır'da meydana gelen su baskınlarını üzüntü ile karşıladık. İleride yaşanması muhtemel sorunlar karşısında öngörülü davranarak 2007 yılında çalışmalarına başlanan ve 2012 yılında ihalesi tamamlanan Yağmur suyu ve Kanalizasyon Şebekesi Projesi çalışmalarına 2013 yılının Mart ayında fiilen başlayacağız. Proje yaklaşık 180 kilometre uzunluğunda olacak ve bu hat boyunca 200 milimetre ile bin 600 milimetre arasında değişen çaplarda borular döşenecek.

Projeyle birlikte, kentin ağırlıklı olarak Kayapınar sınırları içerisinde yer alan 75 metrelik yol ve kavşakları, Dicle Bulvarı, Fırat Bulvarı, Sanayi Mahallesi ve Peyas Mahallesi gibi bölgelerin yağmur sularının alınarak 2011 yılında çalışmalarına başlanan yağmur suyu kolektör hattına bağlayacak. Yağmur suyu ve Kanalizasyon Şebekesi Projesi yaklaşık 70 milyon liraya mal olacak" dedi.