1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da stratejik yerel yönetim çalıştayı
Diyarbakır'da stratejik yerel yönetim çalıştayı

Diyarbakır'da stratejik yerel yönetim çalıştayı

DİYARBAKIR- Yerel Yönetim süreçlerine vatandaş katılımını artırmayı amaçlayan, Avrupa Birliği ve Türkiye'nin ortak finansmanıyla yürütülen Stratejik Yerel Yönetişim Proje toplantısı Diyarbakır'da başladı.

A+A-

“Yerel Düzeyde Katılımcı Stratejik Yönetişim Çalıştayı”na Diyarbakır Bağlar Belediyesi yöneticileri ve meclis üyeleri, kent konseyi yöneticileri, mahalle muhtarları, belediye ve il genel meclisi üyeleri ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantıda Diyarbakır Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına konuşan Cemal Doğru, temel amaçlarının katılımcılığı artırmak olduğunu söyledi. Doğru, "Temel amaç STK'ları ve diğer kesimleri yönetişim alanına katmaktır. Bu süreci birlikte nasıl başarıya götürürüz değerlendirmelerini yapmaktır.

Bu vesileyle de çalıştayın kentimize STK'larımıza ve yerel yönetimlerimize olumlu katkı sağlayacağı temennisiyle Kent Konseyi Yürütme Kurulu adına hepinizi selamlıyorum” dedi. Çalıştayda bir konuşma yapan Bağlar Belediyesi Başkan Vekili Rıfat Öztürk ise, stratejik yönetişimin yaklaşık bir buçuk yıl önce başladığı belirtti. Projeye katılan yerel yönetimlerin katılımcı, şeffaflık ve hesap sorabilirlik anlamında stratejik planlama ve programlama kapasitelerinin geliştirilmesi hedeflendiğini dile getiren Öztürk, "Bu proje ile Türkiye'de yerel düzeyde katılımcı stratejik planlama ve yönetişimin geliştirilmesi için yerel yönetimlerinin kapasitelerini artırmak, yerel yönetim reformunun kapsamını genişletmeyi amaçlanıyor” diye konuştu.

Projenin 1 Ağustos 2011 yılında başladığını ve 31 Ekim 2013 yılında tamamlanacağını vurgulayan Öztürk şöyle konuştu, "Bu proje birçok şehirde, 26 belediyenin desteği ile yürütülüyor. Bu belediyelerden 11 Büyükşehir, 15 ise ilçe belediyelerinden oluşuyor. Şimdiye kadar onlarca konferans, seminer, panel gerçekleştirildi" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT