1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı
Diyarbakır'da Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı

Diyarbakır'da Sosyal Denge Sözleşmesi İmzalandı

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Bem-Bir-Sen Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası ile İl Özel İdaresi personeli için Sosyal Denge Tazminatı Sözleşmesini İmzaladı.

A+A-

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak yetkilendirilmiş Bem-Bir-Sen Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası ile İl Özel İdaresi personeli için sosyal denge tazminatı sözleşmesini imzaladı.

Valiliğin toplantı salonunda gerçekleşen toplantıya Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Bem-Bir-Sen Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendika Genel Başkanı Mürsel Turbay, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Akyol, Memur-Sen İl Başkanı Yunus Memiş ve Bem-Bir-Sen Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendika İl Yönetim üyeleri katıldı.

İlk olarak Bem-Bir-Sen Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendika Genel Başkanı Mürsel Turbay burada yaptığı konuşmasında, "Sosyal denge sözleşmesi Türkiye genelinde İl Özel İdarelerimizde çalışan personellerimize durumlarını biraz daha iyileştirmek, performansını artırmak, üretimine katkı sağlamak, daha fazla proje üretmek ve verimi artırmak amacıyla işverenle iş gören arasındaki bu güzel diyalogun devam etmesi ve çalışmaların daha verimli olması için Türkiye genelinde 4688 sayılı toplu sözleşme yasasına göre bu sözleşmeyi imzalıyoruz.Bu sözleşme Türkiye genelinde 8 yıldır yetkili sendika olarak hükümetle yapmış olduğumuz çalışmalarda her zaman alternatif projeler, programlar ve yasalar yapılırken biz yasanın bir tarafı olarak devamlı çalışanlarımızın hak ve menfaatlerini koruduğumuz için genel anlamda da ülkemizin ve milletimizin menfaatini koruyacak şekilde anlaşmalar yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Sosyal Denge Tazminatı Sözleşme imza töreninde konuşan Vali Toprak, İl Özel İdaresinin geçmişinden bu güne kadar çok önemli evreler geçirmiş olduğunu belirterek, "İl Özel İdaresi öyle bir hizmet alanı ki yazında kışında dolu dolu çalışılması gereken bir alan. Zaman içerisinde değişik isimler altında yol, su, elektrik ve köy müdürlüğünden değişik noktalara kadar Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresine kadar değişik isimler altında hizmet verdi. Fakat bir şey eksik olmadı; o da hizmet. Hizmette paraya göre dalgalanmalar olmuş olabilir ama çalışan personelimizin heyecanı eksik olmadı. Bu vesileyle İl Özel İdaresinde mevcut çalışan personeline memur ve işçi gözetmeden tüm arkadaşlara yapmış oldukları çalışmalar neticesinde teşekkür ediyorum. İl Özel İdaresi personelini mevcut bütçe imkânlarımızı zorlayarak biraz daha performansa dayalı bir çalışma ortamına getirebilmek, şevklerini ve heyecanlarını arttırabilmek için elbette ki hep birlikte arayışlar içerisinde olduk. İmzalayacağımız sosyal denge tazminatı sözleşmesi de bunu içeriyor" dedi.

Konuşmasının devamında zaman içerisinde sosyal denge tazminatında bazı tereddütlerin olduğunu ifade eden Toprak, "Ama en son yasal dayanaklarıyla ne olabileceği konusunda detaylandırılınca buradaki kaynaklar gözden geçirilip burada çalışan İl Özel İdaresindeki memur ve memur vasfında olan 193 personelimiz bu sözleşme kapsamında 350 - 500 TL arası bir sosyal denge tazminatı alacaklar" diye kaydetti.

İl Özel İdaresinin kendine göre gelir kaynaklarının olduğunu belirten Vali Toprak, en büyük kaynağın merkezi bütçeden vergi gelirleri kapsamında İl Özel İdaresine aktarılacak paydan oluştuğunu söyleyerek, "Hem İl Özel İdaresi personeline hem de bütçeyi oluşturan ve harcama noktasındaki bizlere, hepimize görev düşüyor. Bütçenin tutarlı ve dengeli oluşturulması ve oluşturulan bütçenin de yine o kalemler itibari ile iyi bir şekilde harcanmasıdır. Biz bunu ortaya çıkarabileceğimize inandığımız için karşılıklı bir anlaşma ve uzlaşma içerisinde bu sözleşmeyi buraya getirmiş olduk. Yetkili Sendika Bem-Bir-Sen üyelerine ve başkanına, Memur-Sen üyelerine ve başkanına ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterimize ve bu manadaki tüm çalışanlarımıza bu ortak çalışma için teşekkür ediyorum. Sonuç itibari ile bu sosyal denge tazminatı ilimize hem hizmet ve hemde bir iş heyecanı olarak geri dönecektir" dedi.

Konuşmalardan sonra Vali Mustafa Toprak ile Bem-Bir-Sen Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendika Genel Başkanı Mürsel Turbay karşılıklı olarak sosyal denge tazminatı sözleşmesini imzaladılar.

 

 

 

(Osman İçli-İLKHA)