1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Siyer-i Nebi yarışması
Diyarbakır'da Siyer-i Nebi yarışması

Diyarbakır'da Siyer-i Nebi yarışması

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Diyarbakır Şubesi, "Liseli Gençler Efendimizin İzinde" adlı Siyer-i Nebi yarışması düzenledi.

A+A-

AGD tarafından Türkiye genelinde organize edilen "Liseli Gençler Efendimizin İzinde" adlı Siyer-i Nebi yarışması, Diyarbakır'da yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.

Sınav hakkında açıklamalarda bulunan AGD Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahman Ergin, amaçlarının peygamber efendimizin hayatını gençlere ulaştırmak olduğunu söyledi.

Diyarbakır merkez ve tüm ilçelerinde sınav için çalışma yaptıklarına değinen Ergin, şöyle konuştu:

"Diyarbakır merkez ve tüm ilçelerindeki liselerde çalışma yaptık. Toplamda 2 binin üzerinde bir kayıt yapıldı. Şu anda merkezde bulunan 4 okul ve ilçede bulunan 4 okul olmak üzere toplamda 8 okulda sınav yapılmaktadır. Günümüz şartlarında böyle bir çalışma yapmak çok zor. Ancak efendimizin hayatı için ne kadar fedakarlık, çalışma yaparsak yapalım az geliyor. Çünkü o alemlere rahmet olarak gönderilmiştir."

Siyer-i nebi sınavının ilk olmadığını, geçen sene AGD tarafından Türkiye genelinde başlatıldığını anımsatan Ergin, "Gençlerimize çok fazla olumsuz davranışlar aşılanıyor. Bizler de gençleri ifsada yönlendirmelerine karşı ıslaha sürükleme gayreti içerisindeyiz. Gerçek manada barışı, huzuru, adaleti, iyilik ve güzelliği elde etmek istiyorsak bunun yolu Kuran'ı Kerim ve Peygamber efendimizin (s.a.v) hayatıdır. Gençlerimiz maalesef büyük bir ahlaki ve manevi buhran içerisindedirler. Bunları önlemenin yolunun İslami kaynaklara sarılmaktan geçeceğini ve efendimizin hayatını kendi hayatımıza tatbik etmekten geçeceğini düşünüyoruz" dedi.

Ergin, yarışmada dereceye girenlerden birinciye Umre ödülü, ikinciye bilgisayar, üçüncüye cep telefonu, dördüncüye ise tablet hediye edeceklerini belirtti. Bu organizasyonu yürüten AGD liseler komisyonu başkanı Ahmet Baran ise, Peygamber efendimizin hayatını yaşatmak için böyle bir yarışma yaptıklarını dile getirdi. Geçen seneye göre çok fazla yoğunluk olduğunu belirten Baran, tüm ilçelerde çalışma yaptıklarını, gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT