1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Diyarbakır'da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema”
“Diyarbakır'da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema”

“Diyarbakır'da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema”

“Diyarbakır'da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” programı, 12-13 Ekim 2012'de Kadın ve LGBT başlığı ile devam ediyor.

A+A-

Program, 12 Ekim 2012 Cuma günü saat 18:30'da Sümerpark Cep Sineması'nda Dahna Abourahme'nin Kadınlar Krallığı film gösterimiyle başlayacak.

Film, 1982'de İsrail'in Lübnan'ı işgal edişinin ardından Ein El Hilweh mülteci kampının yok edilmesi ve kamptaki erkeklerin esir alınmasını takip eden süreçte Filistinli mülteci kadınların hayatta kalma hikâyesini anlatıyor. Geçmişi anlatırken şimdiki zamanla hesaplaşan, animasyon ile gündelik hayat arasında mekik dokuyan belgesel, kamptaki yedi kadının hayatına odaklanarak kadınların Filistin halkının devam eden mücadelesine yaptıkları katkıya işaret ediyor. Programın ikinci gününde ise, 13 Ekim 2012 Cumartesi saat 14:30'da, yine Sümerpark Cep Sineması'nda Ulrike Böhnisch'in Çürük adlı filmi gösterilecek.

Film, Türk Silahlı Kuvvetleri yönetmeliğinde 'psikoseksüel bozukluk' olarak adlandırılan eşcinselliğin, askerlikten muafiyet gerekçesi sayılmasını sorgulayan ve Türkiye'de askerlik yapmak istemeyen geylerin 'pembe tezkere' olarak da bilinen 'çürük raporu'nu almak için girdikleri sıkıntılı süreçleri birinci elden tanıkların gözüyle aktaran bir belgesel. Film gösteriminin ardından, seyirciler ve sivil toplum çalışanlarının katılacağı “Deneyimden Eyleme 'Cinsiyet Belası'” başlıklı yuvarlak masa tartışması düzenlenecek. Kadın ve LGBT alanlarındaki deneyim, eylem ve temsil süreçlerinin birlikte ele alınacağı tartışmaya KuirFest yönetmeni Bilge Taş ve Berfu Şeker konuşmacı olarak katılacak.

Diyarbakır Sanat Merkezi'nin Eylül-Kasım 2012 süresince yürüteceği, Diyarbakır'da sivil toplum çalışmalarının kültürel boyutuna katkı sağlamak amacıyla yola çıkan ve Açık Toplum Vakfı tarafından desteklenen “Diyarbakır'da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” projesi, kentte sivil toplum ve kültür sanat alanındaki kişi ve kurumları bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Diyarbakır'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının ortaklığıyla gerçekleşen film gösterimleri ve yuvarlak masa tartışmalarından oluşan program, aynı zamanda sivil toplum gönüllüleri ve çalışanlarıyla sanatseverler arasında iletişim kurmayı da sağlayacak bir süreç olarak planlandı. 16 Eylül 2012'de Sülüklü Han'da Ralf Christensen'ın dünyanın farklı kıtalarındaki sivil direniş öykülerini anlattığı Direniş Öyküleri belgesel gösterimi ile açılışı yapılan program, 20-21 Eylül 2012'de Sümerpark'ta Çocuk Hakları etkinlikleriyle devam etti.

6-7 Ekim 2012'de Diyarbakır Eğitim-Sen ve YG-21 Kent Konseyi Gençlik Meclisi işbirliğiyle Gençlik ve Eğitim başlıklı etkinlik yapıldı. 6 Ekim Cumartesi günü 3 Saat (Bir ÖSS Belgeseli), 7 Ekim Pazar günü ise Sınıf filmi gösterildikten sonra “Gençlik Çalışmaları, Eğitim ve Örgütlenme” başlıklı yuvarlak masa tartışması düzenlendi. Diyarbakır Eğitim-Sen'den Hakan Korelli, YG-21 Kent Konseyi Gençlik Meclisi'nden Hamdusena İlkbuhar ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Eğitim ve Araştırma Birimi'nden Devin Bahçeci'nin konuşmacı olarak katıldığı toplantıya özellikle eğitimciler yoğun ilgi gösterdi.

“Diyarbakır'da Sivil Toplumla İnsan Hakları ve Sinema” 9-10 Kasım 2012 tarihlerinde Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Sarmaşık Derneği işbirliğinde İnsan Hakları ve Toplumsal Adalet başlığının ele alınacağı programla devam edecek. İletişim ve ayrıntılı bilgi için: Diyarbakır Sanat Merkezi​Telefon: 0 412 228 9400 www.diyarbakirsanat.org​E-posta: ovgugokce@diyarbakirsanat.org