1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da Silvan’a destek yürüyüşü
Diyarbakır’da Silvan’a destek yürüyüşü

Diyarbakır’da Silvan’a destek yürüyüşü

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Örgütü öncülüğünde, Silvan başta olmak üzere bölge kentlerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve sivil ölümleri, yürüyüşle protesto edildi.

A+A-

DBP Diyarbakır örgütü, Silvan başta olmak üzere bölgenin birçok yerleşim biriminde ardı ardına ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve sivil ölümlerini kitlesel bir yürüyüşle protesto etti.

DBP’liler önceki gün akşam saatlerinde düzenlenen yürüyüş için Bağlar ve Kayapınar ilçe teşkilatlarından yürüyüş kortejleri oluşturdu.

Kayapınar’dakiler Cegerxwin Kültür Merkezi önünde bir araya gelerek "Bijî berxwedana xweserî" pankartı eşliğinde yürüyüşe başladı. Bağlar’dakiler ise DBP binası önünde bir araya gelip yürüdü. İki kol Cezaevi Polis Okulu mevkiinde bir araya geldi. "Sokaklardayız, direniyoruz ve yasak tanımıyoruz" pankartı ile yürüyen topluluk, kadınların arbaneleri ile yürüdü.

Yürüyüşte, "Kurdistan goristan ji bo faşistan" ve "Faşizme ve zulme karşı omuz omuza" pankartları taşınırken, "Direne direne kazanacağız", "Farqîn halkı yalnız değildir" ve "Şehîd namirin" sloganları atıldı.

Direniş selamlandı

Ofis semtindeki AZC Plaza önünde toplanan grup, saygı duruşu ile Silvan, Cizre ve Nusaybin’e selam durdu. Bu sırada konuşan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkan Yardımcısı Hasan Eroğlu, Silvan, Nusaybin ve Cizre halkı ile birlikte direnişi sürdüreceklerini belirterek Silvan'da daha önce de saldırıların yaşandığını ve bu saldırılara karşı görkemli direnişi sürdürdüğünü söyledi.

'Özyönetim hakkımızdır alacağız'

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ise, Antalya'da gerçekleştirilecek olan G-20 zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünya liderlerine "yerelden yönetim nedir?"diye sormasını istedi. Kürdistan'a yönelik saldırılara dikkat çekerek, "Silvan'da duvarlara yazmışlar, 'Türk isen övün, Kürt isen öl' yazmışlar. Kürtler artık örgütlüdür. Yok, artık bize artık bize diş geçiremezsiniz. Özyönetim hakkımızdır, hakkımızı alacağız" diye konuştu.

Polis saldırısı

Yapılan açıklama ardından dağılan topluluk ile polis, Sunay Caddesi'nde karşı karşıya geldi. Polisin gaz bombası kullandığı eylemde, göstericiler de havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Koşuyolu Parkı'na varan kitle, yürüyüşe son verdi.

Bismil'de yürüyüş

Bismil'de DBP ve HDP ilçe örgütleri öncülüğünde, DBP ilçe örgütü önünden Diyarbakır-Batman Caddesi'ne kadar gerçekleştirilen yürüyüşle Kürdistan'a yönelik saldırılar protesto edildi. Yürüyüş ardından yapılan basın açıklaması gerçekleştirildi. Yürüyüşte, "Saray Savaş İstiyor Barışı Biz İnşa Edeceğiz" pankartı taşınırken, "Bijî Serok Apo", "Bijî berxwedana Farqînê" ve "Farqîn halkı yalnız değildir" sloganları atıldı.

'Düşman aynı düşmandır'

Yürüyüş ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Silvan'da gerçekleştirilen saldırıların Kobanê ile eşdeğer olduğunu ifade ederek, "Demek ki Kürdistan'ın dört parçasında da düşman aynı düşmandır" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler