1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da silah imalathanesi bulundu
Diyarbakır'da silah imalathanesi bulundu

Diyarbakır'da silah imalathanesi bulundu

Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ortaya çıkardığı silah imalathanesinde ortaya akıl almaz görüntüler ortaya çıktı.

A+A-
 Kuru sıkı tabancaların gerçek tabanca yapılarak piyasaya sürüldüğünü belirleyen polis, imalathanede kuru sıkıdan tabancaya dönüştürülmüş çok sayıda silah ile silahlara ait mühimmat ele geçirdi.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan alınan emirle Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri silah imalathanesine operasyon yaptı. Operasyonda 3 kişi gözlem altına alınırken, şahısların tornacılık marifeti ile namlu ürettiği, topladığı silah parçaları ve ürettiği namlularla silah yaptığı tespit edildi. Silah imalathanesini ortaya çıkaran polis, 4 adet tabanca, 42 adet şarjör, 13 adet fişek, 10 adet ses - gaz fişeği, 1 adet torna makinesi, 1 adet mikrodalga fırın, 1 adet taşlama makinesi, 1 adet tabanca gövdesi, 1 adet tabanca gövdesi ve namlu kısmı, 16 adet sürgü, 13 adet ateşleme mekanizması, 3 adet tetik aparatı, 3 adet tetik, 7 adet manivela, 19 adet eğe, 1 adet demir açma torna anahtarı, 16 adet demir torna makinesi aparatı, 5 adet zımpara taşı, 4 adet zımpara, 1 adet gövde tutma mili, 1 adet horoz, 44 adet tabanca aparat yayı, 16 adet şarjör yayı buldu. Yakalanan 3 şahıs adli mercilerce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
 
TEFECİLER FAKA BASTI
 
Diyarbakır'da vatandaşların şikayeti üzerine Kaçakçılık Ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği görevlilerince “tefecilik” suçuyla mücadele kapsamında operasyon yaptı. Operasyonda pos tefeciliği ile iştigal eden bazı firma ve işyeri yetkilerinin İstanbul ve Ankara illeri başta olmak üzere büyükşehirlerde sicili temiz, yoksul, cahil, öğrenci gibi şahısların ekonomik sıkıntılarından faydalanılarak şahıslar adına paravan şirketler kurdurarak bankalardan pos cihazı aldıkları ve pos cihazlarını tefecilik amacı ile kullandıkları belirlendi. Polisin yaptığı arama ve operasyonlarda, cihazları kendi iş yerlerinde değil, iş yerlerine yakın kontrol altında tutabilecekleri yada kısa sürede ulaşabilecekleri başka şahıslara ait dikkat çekmeyen çay ocağı, terzi, hediyelik eşya dükkanı ile kalabalık ve ekonomik hayatın hızlı aktığı semtlerdeki iş merkezleri ve iş hanlarının merdiven altı gibi yerlerinde muhafaza ettiklerini gördü.
 
Diyarbakır'da birçok iş yerine eş zamanlı düzenlenen operasyonda, 0. T. isimli şahsa ait Ö. İletişim isimli işyerinde, S. 0. ve M. O. isimli şahıslara ait S. İletişim isimli işyerinde, G. K. isimli şahsa ait Y. Renta Car isimli işyerinde, M. Ş.K. isimli şahsa ait E. İletişim isimli işyerinde, Y. A isimli şahsa ait Ç. Kuyumculuk isimli işyerlerinde arama yapıldı. İş yerlerinde yapılan aramada; 21 adet Pos Cihazı, 253 adet Kredi Kartı, 1 adet Ruhsatsız Tabanca ve bu tabancaya ait 1 adet şarjör, 13 adet fişek, 1 adet Tefeye borç verilen şahısların isimlerinin bulunduğu ajanda, 6 sayfa Tefeye borç verilen şahısların isimlerinin yazılı bulunduğu not kağıdı, Çok sayıda slip (pos cihazı çıktısı) Suçta kullanıldığı değerlendirilen 369 bin 745 TL para ele geçirildi. Gözlem altına alınan 6 kişi hakkında yasal işlem yapıldı.

HABERE YORUM KAT