1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da sıkıyönetim!
Diyarbakır'da sıkıyönetim!

Diyarbakır'da sıkıyönetim!

Diyarbakır Valiliği'nin yasak kararına rağmen açlık grevlerine destek için miting yapmak isteyen BDP'lilere polis müdahale etti. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı şehirde adeta sıkıyönetim uygulandı

A+A-Açlık grevleri nedeniyle Diyarbakır'da bir süredir yaşanan gerginlik dün sokak çatışmalarına dönüştü. Valiliğin yasak kararını tanımayarak miting alanına çıkmak isteyen BDP'li milletvekilleri ile kalabalık gruplar, polis engeliyle  karşılaştı. Sabahın erken saatlyerinden itibaren kentte olağanüstü güvenlik önlemi alan polis, zırhlı araç ve TOMA'lar eşliğinde kentin önemli meydan ve kavşaklarını kontrol altına aldı. Türkiye'nin bir çok kentinden Diyarbakır'a getirilen binlerce polis özellikle mitingin yapılacağı İstasyon ve Batıkent meydanına kimseyi sokmadı. Helikopterler ise havadan gün boyu eylemci grupları izledi. Zırhlı araçlardan ise halka mitinge katılmamaları ve toplanmamaları konusunda uyarılar yapıldı.
Aralarında BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Mardin Milletvekili Ahmet Türk, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Nursel Aydoğan, Batman Milletvekili Ayla Akat, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu belediye başkanları ve parti yöneticileri saat 11.30 sıralarında BDP İl binasından Batıkent meydanına doğru yürüdü.

Polisten müdahale anonsu
Polis barikatı nedeniyle partililer alana sokulmadı. Milletvekillerinin açıklama yapmasına izin verilmezken cadde ortasında oturma eylemi yapan BDP'liler ile polis arasında gerginlikler yaşandı.  Polis, oturma eylemi yapan BDP'li vekillere “Yaptığınız eylem usulsüzdür. Bulunduğunuz yeri terkedin. Aksi halde müdahale etmek durumunda kalacağız” anonsu yaptı. Milletvekillerini desteklemek için alana girmeye çalışan gruplar ise tazyikli su ve gaz bombasıyla uzaklaştırıldı.
Oturma eyleminin ardından Demirtaşe ve milletvekilleri bu kez Diyarbakır Valiliği'ne yöneldi. Milletvekilleri ve belediye başkanları Valilik bahçesine girerek Vali Mustafa Toprak ile görüşmek istedi ancak görüşmeyi gerçekleştiremedi. Demirtaş'ın valilik kapısı önünde basın açıklaması yapma isteği engellenince milletvekilleri valinin kapısı önünde oturma eylemi yaptı. Oturma eylemini görüntülemeye çalışan gazeteciler ise engellendi.  Valilik önünde milletvekilleri ile polisler arasında yaşanan gerginlik sırasında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Diyarbakır Sözcüsü Hüseyin Bardakçı'nın, aldığı darbe sonucu burnu kanadı. Yaklaşık bir saat süren oturma eylemi sonrası valilik binasından ayrılmaya çalışan milletvekillerinin yanında bulunan Bardakçı, polis tarafından gözaltına alındı.
Bardakçı'yı kurtarmak için milletvekilleri ile polis arasında arbede yaşandı. Bu sırada polise tepki gösteren Baydemir'in, “Allah belanızı versin, hepiniz faşistsiniz. Alçaklar” dediği duyuldu. Polis müdürü ise “Söylediklerinizin hepsini size iade ediyorum” diye karşılık verdi.
BDP Milletvekili Altan Tan ise Şube Müdürü olduğunu belirten bir polis müdürüne, “Eylem bitmiş, millet arabasına giderken kim gerdi, sen vurdun onu. On milletvekilinin gözü önünde tahrik yaptın, provakasyon yaptın, ortamı gerdin. Sana kim eğitim verdi, Adam gözaltına nasıl alınır. Sen tahrik ettin, benzin döktün . Böyle polis müdürlüğü yapılır mı?” diye çıkıştı.
Polis müdürü ise, Altan'ın kendisine “Terbiyesiz” dediğini belirterek, böyle bir milletvekilini tanımadığını söyledi. Bardakçı'nın serbest bırakılması amacıyla milletvekillerinin polis müdürleri ile yaptığı görüşmelerden sonuç alınamadı. Kapı önünde eylem yapan milletvekillerine görevliler, valinin makamında olmadığını belirterek, ikna yöntemini denedi. BDP'liler ise Vali Toprak'ın kendileri ile görüşmemek için arka kapıdan çıktığını ileri sürdüler.

Biz de ölüme yatacağız
Vali ile görüşemeyen BDP'liler, valiliğin önünde basın açıklaması yaptı. Ahmet Türk, Diyarbakır Valisi'nin halkı terörize ederek süreci tehlikeli noktaya getirdiğini belirterek, kendilerinin ölüme yatacaklarını söyledi.  Demirtaş da, açlık grevlerini bitirmek için hükümeti formülleri tartışmaya davet etti.
Kentin tüm sokak ve caddelerinin halka yasaklandığını öne süren Kışanak ise, “Bu bir sıkıyönetim ilanıdır. İlk kez böyle bir karar ile karşılaşıyorum” ifadelerini kullandı.