23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya23 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40

Diyarbakır'da Sezai Karakoç heyecanı

Diyarbakır'da Sezai Karakoç heyecanı

14 Mayıs 2013 Salı 12:39

Türkiye Yazarlar Birliği'nin 35. Yılı etkinlikleri kapsamında Diyarbakır'da 'Sezai Karakoç ile 80 Yıl' başlıklı bir panel gerçekleştirildi.

Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programda Prof. Dr. İlhan Genç Doç. Dr Mehmet Emin Uludağ, M. Ali Abakay ve Mahmut Bıyıklı Karakoç'un düşüncesi ve şiirleri üzerine konuştular. Sezai Karakoç'un bazı eserlerini anlamak için belli bir birikime sahip olmak gerektiğini ifade eden Prof. Dr. İlhan Genç Leyla ve Mecnun eseri üzerinde şu değerlendirmelerde bulundu... 'Tanzimat sürecinde başlayan Klasik Edebiyatı Batı Edebiyatıyla terkip etme çabaları özellikle Yahya Kemal ile birlikte önemli bir anlam kazanmıştır. Bu süreç Cumhuriyet ile birlikte devam etmiş Atilla İlhan, Behçet Necatigil gibi şairlerle daha ileri bir boyuta ulaşmıştır. Ancak edebiyat geleneği adı geçen şair ve yazarlarda gelenekten yararlanma şeklinde görülmüştür. Sezai Karakoç hem düşünce temelinde hem de sanat alanında olması gereken edebiyat geleneğinin dirilişi üzerinde yoğun çalışmaları olan müstesna bir şahsiyettir . O bu dirilişe özellikle Leyla ve Mecnun'u günümüz edebiyatına kazandırmakla önemli bir hamle yapmıştır. Bugün mimaride Süleymaniye'yi yeniden inşa etmek ne ise Fuzuli'nin Leyla ve Mecnun'u yeniden yazmak aynıdır. Hâlbuki Sezai Karakoç bugünün okuruna 1550'de Fuzuli tarafından yazılan Leyla ve Mecnun'u değil bugünkü hikâyeyi anlamlandırmıştır. Dolayısıyla Mecnun Fuzuli'nin mağdur ve mazlum kahramanı değil Sezai Karakoç'un insanlığa mesajı olan islam uygarlığının olması gereken aktif kahramanıdır'' Sezai Karakoç'u Diyarbakır'da konuşmanın ayrı bir önem taşıdığını belirten TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da şöyle konuştu: 'Sezai Karakoç, Osmanlı'dan günümüze gelen İslâmî düşüncenin fikrî silsilenin içerisinde yer alan bir öncü isimlerden birisidir. Mehmed Akif ve Necip Fazıl'ın günümüze düşen izdüşümüdür. Sezai Karakoç medeniyet kavramı üzerinde sıkça durmuştur. Medeniyeti din üzerinden yorumlamıştır. Millet kavramına yaklaşımında da yine din etkindir. Ona göre aynı medeniyetin üzerinde yaşayanlara millet denir. Sezai Karakoç bölünerek küçülmeyi değil birleşerek büyümeyi savunmuştur. Bundan dolayı islam dünyasının birleşmesi gerekliliğini her zaman dile getirmiştir. Bugün Sezai Karakoç'un konuşuyor olması fikirlerini paylaşması Diyarbakır için de İstanbul için de Bağdat ve Şam için de bir berekettir. Toplumumuzda Sezai Karakoç'un fikri etkisi artarak ve derinleşerek sürmektedir'' Doç. Dr. Mehmet Emin Uludağ'ın Karakoç'un düşüncesi, M. Ali Akabay'ın Karakoç'un Diyarbakır'ı üzerine yaptığı konuşmaların ardından program sona erdi.

Okunma Sayısı : 6524
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com