1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Şeyh Said anıldı
Diyarbakır'da Şeyh Said anıldı

Diyarbakır'da Şeyh Said anıldı

DİYARBAKIR- Şeyh Said, ölümünün 89. yıldönümünde Diyarbakır'da anıldı.

A+A-
Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Cami önünde cuma namazı çıkısı toplanan grup, Şeyh Said'in asıldığı yer olan Dağkapı Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Toplanan grup adına basın açıklamasını okuyan Hak-Par İl Başkanı Vasıf Kahraman, 29 Haziran 1925'te Şeyh Said ve 46 arkadaşının idam edildiğini söyledi.
 
Şeyh Said'in hareketinin halk desteği ile önemli bir boyut kazandığını kaydeden Kahraman, hareketin bu nedenle Şeyh Said'in adıyla anıldığını dile getirdi. Kahraman, "Tarihin hiçbir döneminde boyun eğmeyen Kürt halkı 1925 yılında yani günümüzden 89 yıl önce ulusal hakları uğruna sürdürdüğü direniş geleneğine yeni bir halka ekleyerek Kürdistan'daki zulümlere karşı mücadele başlattı. Halkın büyük desteğini kazanan bu hareket bir çok il ve ilçe merkezini ele geçirmiş ulusal kurtuluş yönünde ciddi bir ümitler oluşmuştur. Türk devletinin havadan ve karadan gerçekleştirdiği yoğun saldırılar nedeniyle hareket yenilgiye uğramış, binlerce Kürt katledilmiş, Şeyh Said başta olmak üzere hareketin onlarca yöneticisi Dağkapı Meydan'ında idam edilmiştir.
 
Bu tarihin aynı zamanda Kürtlerin kendi ata yurtlarında koparılarak sürgünden gönderilmesini zorunlu iskana tabi tutulması ilanıdır. Başka bir deyişle Şeyh Said hareketi Kürtler bakımından acıların toplu katliamların art arda başlayıp günümüze kadar süren dönemin adıdır. Bu duygularla şehadetinin 89. yıldönümünde Şeyh Said ve onunla beraber dava arkadaşlarının yanında saygıyla eğiliyor, Şeyh Said, Seyid Rıza ve Said Kürdi'nin mezar yerlerinin açıklamasını talep ediyoruz" dedi.
 
Açıklamanın ardından grup Şeyh Said ve 46 arkadaşının idam edildiği Dağkapı Meydan'ına gül bırakarak sessiz bir şekilde dağıldı.
 
(BE-YRT-Y)
 

HABERE YORUM KAT