1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da seçim güvenliği toplantısı
Diyarbakır'da seçim güvenliği toplantısı

Diyarbakır'da seçim güvenliği toplantısı

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç başkanlığında, kurum amirlerinin katılımıyla 30 Mart'ta yapılacak yerel seçim sürecinde alınan güvenlik hizmetleri değerlendirmek üzere toplantı düzenlendi.

A+A-
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Kıraç, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü'ye seslenerek, masa başı hizmeti veren polislerin görevlerini azaltıp, sokaklarda görev yapmaların yoğunluk göstermeleri gerektiğini ifade etti. 
 
30 Mart'ta yapılacak yerel seçim sürecinin kentte huzurlu bir ortamda geçmesi amacıyla Diyarbakır Valiliği tarafından 2. Seçim Güvenliği Toplantısı düzenlendi. Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde düzenlenen Seçim Güvenliği Toplantısı Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç başkanlığından, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, merkez ilçe kaymakamları, kurum müdürleri, askeri yetkililer katıldı.
 
“SEÇİM İLETİŞİM VE HALKLA İLİŞKİLER MERKEZİ'Nİ KURDUK”
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Kıraç, seçim sürecinin huzurlu geçmesi için tüm tedbirlerin alındığını anlattı. Diyarbakır Valiliği bünyesinde Seçim İletişim ve Halkla İlişkiler Merkezi'nin kurulduğunu dile getiren Vali Kıraç, güvenlik güçleri, sağlık ekipleri, siyasi parti temsilcileri ve ilgili diğer birimlerin sürekli irtibat halinde olduklarını söyledi. 30 Mart seçimlerinin Türkiye'nin demokrasisi için önemli olduğuna vurgu yapan Vali Kıraç, "30 Mart tarihinde hem ülkemiz hem de demokrasimiz için, önemli bir seçim arifesindeyiz.
 
Bu süreçte Diyarbakır'da yapılacak çalışmaları hem değerlendirmek hem de şimdiye kadar aldığımız tedbirleri gözden geçirmek için bugün böylesi bir toplantıyı yapıyoruz. Jandarma komutanlığı ve emniyet müdürlüğü bünyesinde Seçim Harekat Merkezleri kuruldu. Seçimin barış ve huzur ortamında geçmesi için siyasi parti temsilcileri, seçim sürecinde görev alan güvenlik güçleri görevlerini yaparken yansız, tarafsız, hukukun gerçekleşmesi adına kurum ilgilileri üzerlerine düşen görevleri almak ve alması gereken tedbirleri ve özellikle seçim sürecinde propaganda döneminde, siyasi partilerin, bağımsız adayların ve bu alanda görev yapacak ilgililerin kendilerini halka iyi izah etmeleri gerekiyor. Proje, planlarını izah edebilmeleri adına yapacakları çalışmada kendilerine en üst seviyede destekler vereceğiz. Vatandaşlarımı z da bu bilgilendirme neticesinde en iyi tercihlerini yaparak, oylarını kullanmaları konusunda çalışmalarımızı başlattık.
 
Bu uygulamayla Türkiye'de bir ilke imza atık. Demokrasilerin şölen ve bayramı seçimlerdir. Seçimlerde halk özgür iradesini sandığa yansıtacak. Sandıktan çıkacak irade demokrasinin namusu olacaktır. Bunu gerçekleştirirken de, bu iradenin üzerinde herhangi bir baskının, ipoteğin, yönlendirmenin olmaması gerekiyor. Buradan seçmene, seçime katılan adaylara, partilere önemli görevler düşüyor. Valiliğimiz bünyesinde 24 saat hizmet verecek bir vali yardımcısı başkanlığından Seçim İletişim ve Halkla İlişkiler Merkezi'ni kurduk. İletişim için 444 56 21 telefon numarasıyla vatandaşlarımız ulaşabilir" dedi.
 
“EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ İNSAN SEVGİSİDİR”
 
Vali Kıraç, toplantıda bulunanlara seslenerek, bir görevi yerine getirirken insan sevgisini arkalarına alarak yapılması gerektiği çağrısında bulundu. En büyük gücün sevgi gücü olduğunu ifade eden Vali Kıraç,"Bu toplantının asıl amacı, halkımızın gerçek iradesini sandığa yansıması için lojistik, haberleşme, enerji, güvenlik ve sağlık alanında aksamaların yaşanmaması için tedbirler almaktır. Bir organizasyonunun başarı olabilmesi için arkasında bir sevgi ilişkisinin olması gerekiyor. İnsan sevgisini arkasına koymadığını hiçbir girişim başarılı olamaz. Buradan tüm birimlerimize seslenmek istiyorum, Diyarbakır'da bulunuşumuzun gayesi bölge insanına hizmet etmektir. Biz onlar için buradayız. Bu hizmeti de sevgiyle, kardeşlikle ve makul bir görev anlayışı içerisinde yapmamız lazım. Bizim en büyük gücümüz tankımız, topumuz silahımız değildir. En büyük gücümüz insan sevgisidir. Bunu yapmadıkça hiçbir şekilde başarı sağlayamayız.
 
Halkımızın lehine yapılacak her çalışmada onlarla birlikte hareket edeceğiz. Seçim sürecinde halkımız güvenlik güçlerini yanlarında görmek istiyor. Kötü niyetli insanların çabalarını önleyici zabıta hizmetiyle caydıracağız. Diyarbakır'da devriye gezen polis sayını artıyoruz. Şu an 75 olan devriye sayısını 170'e çıkardık. Mümkün oldukça polis ve jandarma ekiplerimiz ofis hizmetlerini azaltsınlar. Masa başında çalışan güvenlik elamanlarımız az olsun. Halkımızın içerisinde çok sokaklarda görev yapmaları gerek” şeklinde konuştu.Vali Kıraç'ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı devam etti. 
 
(ÜN-YRT-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT