1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da seçim güvenliği toplantısı
Diyarbakır'da seçim güvenliği toplantısı

Diyarbakır'da seçim güvenliği toplantısı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da seçimlerle ilgili bazı siyasi partililer arasında yaşanan kavgaların ardından Vali Mustafa Cahit Kıraç'ın başkanlığında siyasi parti il başkanları güvenlik yetkililerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.

A+A-
30 Mart'ta yapılacak yerel seçim öncesi güvenlik başta olmak üzere bazı konuların değerlendirildiği Seçim Güvenliği Toplantısı, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç başkanlığında yapıldı.
 
Toplantıya, Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürce, Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hilmi Atabay, AK Parti İl Başkanı Aydın Altaç, BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, CHP İl Başkanı Muzaffer Sayın, MHP İl Başkanı Mehmet Tayyar Karakoç, Hüda-Par İl Başkanı Şeyhmuz Tanrıkulu, SP İl Başkanı Alican Ergin, YP İl Başkan Yardımcısı Mehmet Gümüş ve bazı yetkililer katıldı. Valilik toplantı salonunda yapılan toplantının ardından siyasi parti temsilcileriyle birlikte gazetecilere açıklamalarda bulanan Vali Kıraç, Anayasa'nın 79 ve 127. maddeleri, 2972 Sayılı Mahalli İdareler Seçim Hakkındaki Kanun, 298 Sayılı Seçmen Hükümleri Hakkındaki Kanun, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu ve Yüksek Seçim Kurulu'nun bu seçimlere dönük almış olduğu kararların Diyarbakır'da nasıl uygulanacağına ilişkin parti başkanlarıyla bir protokol imzaladıklarını ifade etti. Vali Kıraç, şunları söyledi: 
 
“Bu protokol ile özellikle milli iradenin sandığa yansıması ve kabulü, halkın gerçek iradesinin sandığa yansıması için önündeki bütün engellerin kaldırılması konusunda hep birlikte değerlendirdik. Bu toplantıda, Diyarbakır'da seçimin güvenli ortamda geçmesi için güvenlik yetkililerimiz de yer aldı. Bu seçimlerin bütün partilerin uyması gereken ilgili yasalara ve YSK kararlarına uygun davranmalarını özenle yerine getirilmesine karar verildi.”
 
“PARTİ BAYRAKLARININ DOĞAYA UYUMLU OLMASI GEREKİYOR”
 
Vali Kıraç, siyasi partilerin seçim sürecinde cadde ve alanlara astıkları bayrak ve flamaların doğaya uyumlu olması konusunu da toplantıda tartıştıklarını belirterek, alınan karar gereği Diyarbakır'da siyasi partilerin kullanacakları bayrakların doğaya uyumlu olması konusunda karar alındığını söyledi.
 
Vali Kıraç, “Siyasi parti ve adaylar seçim bürolarına, il ve ilçe parti başkanlık bürolarına sağ ve sol cephede 25 metreyi geçmek üzere, yani 50 metrelik bir mesafede açık veya kapalı toplantı yerlerinde miting günü ve miting çevresinde afiş, poster ve propaganda benzeri materyallerine asabilecekler. Diyarbakır'ın cadde ve sokaklarında şuan bulanan ve yasanın öngörmediği parti bayrakları ve flamaları 2 gün içerisinde ilgili partiler tarafından indirilmesine oybirliğiyle karar verildi. Yerel seçimlere katılacak adayların broşür, poster, el ilanı, bayrak ve flama gibi materyallerin çevreye uyumlu malzemelerin seçilmesi gerekiyor. Naylon tipi malzemeler doğayı bozuyorlar. Bu konuyla ilgili parti il başkanlarımızla beraber müşterek bir karar aldık. Geri dönüşebilecek malzemeler kullanılacak” dedi.
 
“GÜVENLİK BİRİMLERİ SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİYLE SÜREKLİ İRTİBAT HALİNDE OLACAK”
 
Oluşabilecek gerginliklerin kısa sürede önlenmesi için güvenlik birimleriyle siyasi parti temsilcilerinin sürekli irtibat halinde olacağını aktaran Vali Kıra, “Seçim süresince hem valiliğim hem de ilgili güvenlik birimlerimizle siyasi partililer arasında sıcak diyaloğun oluşması için güvenlik yetkilileri ile siyasi parti yetkililerin sürekli irtibat kurabilecekleri iletişim halinde olacaklar. İrtibat telefonların 24 saat açık olacak şekilde karar alındı. Gerekli güvenlik tedbirlerin alınması için özellikle partilerimizin yapacağı programlarda, güvenlik ihtiyacının karşılanabilmesi için zamanında haberdar edilerek, alınacak tedbirlerin üst seviyeye çıkartılması gerektiğine karar kıldık. Siyasi partilerin kullandığı parti amblemli araçların özellikle akşam vakitlerinde gelişi güzel yerlere bırakılmaması gerekiyor. Bu kararları ortak metin haline getirip, parti temsilcileriyle birlikte imzaladık” diye konuştu.
 
“SON GÜNLERDE YAŞANAN KAVGALARI HOŞ KARŞILAMIYORUZ”
 
Bir basın mensubunun Diyarbakır'da son günlerde siyasi partililer arasında yaşanan kavgaların toplantıda gündeme gelip gelmediğini sorması üzerine Vali Kıraç, bu kavgaların toplantıda gündeme geldiğini ifade ederek, şunları söyledi. 
 
“Yaşanan kavgalar genellikle gençler tarafından yaşanıyor. Benimsemediğimiz hadiselerin olduğunu tespit ettik. Bundan sonra siyasi parti yetkilileri bu konu üzerinden hassas duracaklar. Bugün toplantıda kararın ardından oluşacak diyaloğu da takip edeceğiz. Güvenlik birimlerimiz seçim süresince partilerimizden gelecek bu tür ihbarları daha duyarlı bir şekilde kısa sürede yerine getirecek. Bundan sonraki dönemlerde seçim sürecinin daha sağlıklı geçmesini takip edeceğiz. Son dönemlerde yaşanan kavgaları hoş karşılamıyoruz.” 
 
(ÜN-CC-Y)
 

HABERE YORUM KAT