1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da sebze-meyve fiyatları çıldırdı
Diyarbakır'da sebze-meyve fiyatları çıldırdı

Diyarbakır'da sebze-meyve fiyatları çıldırdı

Diyarbakır'da Kurban Bayramı öncesi 1,5 liradan satılan domatesin kilosu semt pazarlarında 4 liraya katar çıktı.

A+A-
Kurban Bayramı sonrası yükselmesi beklenen yaş sebze ve meyve fiyatları aldı başını gidiyor. Vatandaşın alım gücünü zorlayan rakamlardan sebze ve meyve fazla tüketilmiyor.
 
DOMATES MARKETLERDE 5-6 TL'YE KADAR ÇIKIYOR
Diyarbakır'da yaş sebze ve meyve fiyatları kış ayına girilirken oldukça yüksek olması alım gücü zayıf olan vatandaşı zorluyor. Kurban Bayramı öncesi 1,5 liradan satılan domatesin kilosu semt pazarlarında 4 liraya Katar çıktı. Bu rakam marketlerde 5-6 TL'ye kadar çıkabiliyor. Domatesteki bu fiyat diğer tüm sebze fiyatlarında da kendini gösteriyor.
 
FİYAT ARTIŞLARI DİKKAT ÇEKİYOR
Seralarda yetişen domates, patlıcan ve biber gibi ürünler yüksek fiyatları ile el yakarken, Kış meyveleri olan Nar, Elma ve Mandalinada da fiyat artışları gözleniyor. Diyarbakır'da vatandaşlar, kış ayına girilirken yaş sebze ve meyve fiyatlarının bütçelerini bir hayli zorladığını ifade ediyorlar.
 
SEBZE VE MEYVE FİYATLARI
Diyarbakır'ın farklı semtlerinde kurulan semt pazarlarında yerli domatesinin fiyatı, 4 ila 5 TL arasında iken diğer domates türlerinde de en düşük fiyat 3 TL'den başlıyor. Patlıcan, Biber, Salatalık gibi diğer yaş sebze ve fiyatları da, yeni ürün Nar, Elma, Üzüm, İncir gibi meyvelerin de fiyatı bir hayli yüksek. Diyarbakır'da bu hafta yaş sebze ve meyve fiyatları şöyle oldu: Domates, 3 ila 5 TL, Salatalık, Yeşil Biber 3 ila 4 TL. Diyarbakır Biberi 4-5 TL. Fasulye 3 ila 4 TL, Bamya 6 ila 7 TL. Patlıcan 3-4 TL, Karnabahar 4 TL, Brokoli 6 TL, Mantar 3 TL, Nar 1,5 ila 3 TL, Elma 1,5 ila 3 TL (Arjantin Elması 3,5-4 TL) Armut 5 TL, Mandalina 1,5 ila 3 TL, Ananas adedi 6 TL, Muz 4-5 TL, Üzüm 3 ila 4 TL, Çekirdeksiz üzüm 4-5 TL arasında fiyatlarla satılıyor.
 
“KALİTELİ ÜRÜN AZALDI, MALİYET VE FİYAT ARTTI”
Diyarbakır'da 20 yıldır pazarlarda olduğunu söyleyen 42 yaşındaki Saim Günaydın, fiyatların yüksekliğinin ürünün azlığına ve üretim maliyetinin yüksekliğine bağladı. Ürünlerin fiyatlarının yüksekliği nedenini her müşteriye anlatmak zorunda kaldıklarını ifade eden Günaydın şunları söyledi:
“Bizde müşterilerimiz gibi fiyatların yüksekliğinden şikâyetçiyiz ancak halde de durumlar öyle. Kaliteli ürün gerçekten çok pahalı biz halden ürün alırken ürkerek alıyoruz hem alış fiyatları yüksek hem de kazançları az. Eğer satılmaz da elimizde kalırsa o zaman büyük zararlar ederiz. Mevsimin olmasından kaynaklı olarak ta ürünler bir günden fazla bir zaman dayanamıyor bu durumda bizi daha fazla zarara sokuyor. Fiyatların yüksekliği büyük ihtimalle kaliteli ürünün azlığı ve üretim maliyetinin yüksekliği olarak açıklanabilir.
 
DOMATES, BİBER VE PATLICAN FİYATLARI YÜKSELECEK
Diyarbakır halkı özellikle kışlık sebzelerini yazın hazırlıyor. Bu durum bizim yazın iyi satışlar yapmamıza vesile oluyor. Biz domatesin fiyatını yaz aylarında belli dönemlerde 2 kilo 3 kilo 1TL'ye satıyorduk. Kilosu 1 TL'ye patlıcan satıyorduk ama artık görünen o ki domateste de, patlıcanda da fiyatlar daha da artacak. Bu durum karşısında vatandaşlar daha önce hazırladıkları kışlıkları erken tüketmek zorunda kalacak. Çünkü 4 TL'ye domatesin kilosunu alırsa bu onlar için büyük maliyet olacak. Bizde Pazar esnafı olarak fiyatların yüksekliğinden şikayetçiyiz ama kış ayı böyle yapacak bir şey yok”
 
MALİYET ARTIĞI İÇİN FİYATLAR NORMAL
Bir diğer pazarcı Servet Güler ise fiyatların kışın bu seviyelerde seyretmesinin normal olduğunu belirterek, “maliyet rakamları yükseliyor. Kışın yapılan masraf daha da artıyor. Bu durum nedeniyle şu anda meyvelerin de sebzelerin de aslında fiyatları normaldir.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT