1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da sazlı sözlü imza günü
Diyarbakır'da sazlı sözlü imza günü

Diyarbakır'da sazlı sözlü imza günü

DİYARBAKIR- Diyarbakırlı Araştırmacı-Yazar ve Şair Mevlüt Mergen, tarafından kaleme alınan 'Peygamberler ve Sahabeler Şehri Sevdam Diyarbekir' isimli kitabı için sazlı sözlü imza günü düzenlendi.

A+A-
Çok sayıda davetlinin katıldığı imza günü etkinliğinde çalınan Diyarbakır türküleri güne damgasını vurdu. 
 
Diyarbakır'lı Araştırmacı-Yazar ve Şair Mevlüt Mergen, 'Peygamberler ve Sahabeler Şehri Sevdam Diyarbekir' isimli kitabı için yapılan imza günü etkinliğinde, kentte tanılan şair, yazar ve sanat dostlarıyla buluştu.
 
Kentin Sur ilçesinin tarihi mekanlarından olan Hasan Paşa Hanı'nda bulunan bir kitap evinde düzenlenen 'Peygamberler ve Sahabeler Şehri Sevdam Diyarbekir' isimli kitabın imza günü saat 14.00'da başladı ve akşamın ilerleyen saatlerine kadar devam etti.
 
İmza günü dolayısıyla cümbüş ile Diyarbakır'ı anlatan çeşitli parçalar seslendiren konuk sanatçılara etkinliği katılanlar tarafından alkışlarla destek verildi.Etkinlik hakkında bilgi veren Araştırmacı-Yazar ve Şair Mevlüt Mergen;
 
“Benim daha önceden 3 kitabım vardı, bu ise en son kitabım yani 4'üncü kitabım. Amacım Diyarbakır'ı anlatmak ve anlatırken kendi hatıralarımı, kenttin kaybolan kültürünü kayıp olmamasına çalışmak ve bütün çabalarımız bu yöndedir. 10 yıla yakındır Diyarbakır'da bir mahalli gazetede yazı yazıyorum; şuanda da yazıyorum. İşte ilk şiir kitabım 'Sende arıyorum Diyarbekir'i', ikinci kitabım 'Mazlum Diyarbekir Hikayeleri', ondan sonra ise 'Bibinin Diyarbekir Feryadı' iki baskı olarak yapıldı ve şimdi de 'Peygamberler ve Sahabeler Şehri Sevdam Diyarbekir' artık Cenab-ı Hak ömür verirse bakarsanız yeni bir kitap daha çıkarmışım” dedi.
 
Genç nesillere de çağrıda bulunan Araştırmacı-Yazar Mergen, ”Gençlere çağrım Diyarbekir'i yaşasınlar, Diyarbekir'de yaşamak başkadır. Herkes Diyarbakır'da yaşıyor ama herkes Diyarbekir'i yaşayamıyor. Diyarbakır'da 2 milyona yakın insan yaşıyor ama Diyarbekir'i kaç kişi yaşıyor onu ruhunda ve kalbinde nasıl his ediyor, eski insanları ve eski kültürleri nasıl yaşıyor, Diyarbekir'i yaşadığı zaman insan olduğunun farkına varır' şeklinde konuştu.
 
Yapılan konuşmanın ardından konuklarına ve katılanlara teşekkür eden Mergen, 'Peygamberler ve Sahabeler Şehri Sevdam Diyarbekir' isimli kitabını imzalayarak konuklara hediye etti.
 
(SI-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT