1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da 'savaşa karşı ses çıkar' eylemi
Diyarbakır'da 'savaşa karşı ses çıkar' eylemi

Diyarbakır'da 'savaşa karşı ses çıkar' eylemi

Diyarbakır'da sokağa çıkan yurttaşlar, AKP'nin savaş politikalarını tencere tava çalarak ve yürüyüşler gerçekleştirerek protesto ediyor.

A+A-

Geçici AKP hükümetinin savaş politikalarını protesto eden yurttaşlar, Diyarbakır'ın Sur, Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde tencere tava çalarak ve sokaklarda dükkanların kepenklerine vurarak, ses çıkarma eylemi yaptı.

 

Kadınların öncülük ettiği eylemlerde "Biji berxwedana Farqîne", "Amed isyandır Kandil'e selamdır", "Katil AKP Kürdistan'dan defol", "Bijî berxwedana Surê" sloganları atıldı.


Sur ilçesinde yaşanan çatışmalar ve siyasi soykırım operasyonlarına karşı Hasırlı Mahallesi'nde 3 gün önce başlatılan canlı kalkan eylemini KJA, Barış Anneleri Meclisi, HDP ve DBP'li yöneticiler, STK temsilcileri ve çok sayıda mahalleli kadın devraldı.

Kadınlar, Hasırlı Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği'nde bir araya gelerek nöbet eylemine başladı. Nöbet sırasında mahallenin sokaklarında yürüyüş yapan kadınlar, ses çıkarma eyleminin de öncüsü oldu.
 
Kayapınar'da ses çıkarma eylemi


Kayapınar İlçesin'de de Diclekent'teki Mala Gel (Halk Evi) önünde bir araya gelen yurttaşlar, Silvan halkı ile dayanışma amacıyla yürüyüş yapmak isteyince polisler "Yolu işgal ediyorsunuz" diyerek yürüyüşe engel oldu. Grup, Halk Evi önünde tek sıra halinde ses çıkarma eylemi yaptı.

Eylemde, "Bijî berxwedana Farqîne", "Farqîn halkı yalnız değildir", "Savaşa hayır barış hemen şimdi", "Bijî Serok Apo" sloganları atıldı. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler