1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Sarı Saltuk buluşması
Diyarbakır'da Sarı Saltuk buluşması

Diyarbakır'da Sarı Saltuk buluşması

DİYARBAKIR- Diyarbakır Valiliği, Uluslararası Kalkınma ve İşbirliği Derneği (UKİD) işbirliği ile 18 Haziran 2014 tarihinde “Diyarbakır Sarı Saltuk Buluşması” etkinliği gerçekleştirileceği belirtildi.

A+A-

Anadolu ve Rumeli'nin fethi sırasında önemli rol oynayarak efsaneleşen bir halk kahramanı Sarı Saltuk'un yaşam felsefesi, Diyarbakır Valiliği ve UKİD işbirliğiyle düzenlenecek etkinlikle tanıtılacak.

Akademisyenler, ilim adamları, tasavvufçular ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bir araya geleceği buluşmada Sarı Saltuk'un hayatı ve yaşam felsefesi konu alınacak. Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi'nde 18 Haziran günü gerçekleştirilecek program kapsamında tek oturum şeklinde düzenlenecek sempozyumda Sarı Saltuk düşüncesi ile Sarı Saltuk'un Türkiye ve Balkanlar'daki etkileri dile getirilecek.

Program kapsamında Ahmet Yesevi geleneğinin temsilcisi olan bu tarihi şahsiyetin yaptığı insani faaliyetler ile engin hoşgörüsü, ırk, dil, din ayrımı gözetmeden insanlarla kurduğu samimi ilişkileri ve engin bilgi seviyesi nedeniyle sadece Müslümanların değil, her din ve milliyetten insanın sevgisini kazanan Alevi-Bektaşi geleneğinin öncülüğündeki misyonu ele alınacağı belirtildi.


(ÜN-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT