1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da salatalık 1 TL'ye geriledi
Diyarbakır'da salatalık 1 TL'ye geriledi

Diyarbakır'da salatalık 1 TL'ye geriledi

Havaların ısınmasıyla Diyarbakır Sebze ve Meyve Halinde gerileyen fiyatlar semt pazarlarına ve seyyar satıcılara da yansıdı.

A+A-
Soğukların ve yağışların ardından havaların ısınmasıyla birlikte yaş sebze meyve fiyatlarında gerileme yaşanıyor.
 
Diyarbakır'da domates hala 3-3,5 TL civarında seyrederken, biber, patlıcanın kilosu semt pazarlarında 1 TL'ye kadar geriledi. Salatalık ise kimi semt pazarlarında kilosu 50 kuruşa kadar gerilerken, piyasadaki en iyi salatalığın kilosu 1 TL'ye satılıyor.
 
Fiyatlarda geçen aya nazaran yüzde 50 düşüş oldu
 
Diyarbakır Sebze ve Meyve Hali'ne giren ürün miktarı ve çeşidi artmaya başlarken, bazı ürünlerin fiyatlarında yüzde 50'yi aşan düşüşler oldu. Nisan ayı başında 3 TL olan sivri biber ve 4 TL olan patlıcan, 1-1,5 TL'ye kadar geriledi. Domateste fiyat düşüklüğü yaşanmazken, Salatalık 50 Kuruş-1 TL'ye kadar geriledi.
 
Ucuzluk pazara yansıdı
 
Fiyatlarda 10-15 gün öncesine göre yüzde 35-50'ye kadar gevşeme olurken, bu fiyatlar pazara da yansıdı. Havalar ısınınca ürünlerin bollaştığını kaydeden Bağlar bölgesindeki semt pazara esnafı Mehmet Serinkaya, “Ürünler bollaşınca bu fiyatlarda aşağı iniyor. Yağışlar var ve sıcakların devam etmesiyle birlikte ürün rekoltesi artar ve fiyatlar aşağı seyrine devam eder. Bundan sonra ucuzlama devam eder, belli bir yerden sonra sabitleşir” dedi.
 
Vatandaşlar mutlu, pazar sepetleri doluyor
 
Pazarlarda alışveriş yapan vatandaşlar, fiyatların istenilen seviyelere ulaştığını belirterek, “Artık istediğimiz ürünü alabiliyoruz. Bundan bir iki ay öncesine kadarda pazarda almak istediğimiz üründen ancak yarın kilo veya bir kilo alabiliyorduk. Şimdi iki üç ay önce pazara çıktığımız para ile çıkarak daha fazla miktarda ve daha fazla ürün alabiliyoruz ve bu bizi kesinlikle mutlu ediyor” diye konuştular.
 
Diyarbakır sebze ve meyve hali ile semt pazarı sebze fiyatları 24 Nisan 2015 tarihi itibarıyla Diyarbakır Sebze ve Meyve Halinde fiyatlar şöyle oldu:
 
Domates 3,00–3,50 TL, Biber 1,00- 1,50 TL, Fasulye 2,00, 2,50 TL, Salatalık 0,50–1,00 TL, Ispanak 1,00–1,50 TL, Kabak, 0,75, 1,00 TL, Patates, Patlıcan 1,00–1,50 Y. Soğan kilogram fiyatı 2,00 TL,  oldu. Bu arada kavun, karpuz, erik, kayısı, gibi meyveler halde görülmeye başlandı. Yüksek fiyatlarda seyreden, patates ve soğan gibi ürünlerin fiyatlarında ise yüzde 25 oranında azalış oldu.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT