1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da sahte ehliyet operasyonu
Diyarbakır'da sahte ehliyet operasyonu

Diyarbakır'da sahte ehliyet operasyonu

DİYARBAKIR (İHA) - Diyarbakır ve Şanlıurfa'da eş zamanlı düzenlenen sahte ehliyet operasyonunda gözaltına alınan 12 kişiden 9'u çıkarıldığı adli makamlar tarafından tutuklandı.

A+A-

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da eş zamanlı sahte ehliyet operasyonu düzenledi.

Operasyonda sürücü kursu sahibi olan S.T.'nin liderliğindeki suç örgütünün, Türkiye'nin her yerinden sürücü belgesi almak isteyen ve önceden sınava girdiği halde başarılı olamayan kişiler ile okuma yazması olmayan, özellikle kırsal kesimlerde yaşayan şahısların yerlerine 4 bin 500 ile 5 bin TL para karşılığında joker şahısları sınava soktukları, kurs süresince kursiyerlere zorunlu olarak verilmesi gereken eğitimlerin verilmediği, sürücü belgesi alma yeterliliğine sahip olmayan kursiyerlere para karşılığında sahte diploma temin ettikleri ve sürücü kurslarının tamamen evrak takip bürosuna döndüğü tespit edildi.

Düzenlenen operasyonda 16 Mart 2013 günü yapılan sınavda 5 ayrı joker, 13 Nisan 2013 günü yapılan sınavda 8 ayrı joker yakalaması, 29 Haziran 2013 günü yapılan sınavda 15 ayrı joker yakalaması olmak üzere 3 ayrı sınavda toplam 28 ayrı joker yakalandığı belirtildi.

8 Ekim 2013 günü sürücü kursu çalışanları ve irtibatlı oldukları şahıslara yönelik Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde eş zamanlı düzenlenen operasyonda 12 şahıs yakalanarak gözaltına aldı. Söz konusu şahısların ikametlerinde ve sürücü kurslarında yapılan aramalarda çok sayıda sahte diploma, başkalarına ait nüfus cüzdanları ve iki adet farklı okul adına düzenlenmiş sahte mühür ele geçirildi. Haklarında yasal işlem yapıldıktan sonra adli makamlara sevk edilen 12 şahıstan 3' ü serbest kalırken, 9 şahıs ise tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

(RB-AKK-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT