1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’da 'Sağlık Turizmi İstişare Toplantısı' yapıldı
Diyarbakır’da 'Sağlık Turizmi İstişare Toplantısı' yapıldı

Diyarbakır’da 'Sağlık Turizmi İstişare Toplantısı' yapıldı

Diyarbakır sağlık sektörünün temsilcileri Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi öncülüğünde ‘Diyarbakır Sağlık Turizmi İstişare Toplantısı’ yapıldı.

A+A-

Diyarbakır sağlık sektörünün temsilcileri Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi öncülüğünde sağlık turizminin Diyarbakır’daki geleceğini “Diyarbakır Sağlık Turizmi İstişare Toplantısı’ yapıldı.

Toplantıya kamu ve özel sektör sağlık kuruluşlarının yetkilileri katıldı. Toplantıda sağlık turizminde dünyada ve Türkiye’de son yıllarda yaşanan gelişmeler ve Diyarbakır'ın sağlık turizmindeki rolü değerlendirildiği belirtildi.

Toplantıda konuşan Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Diyarbakır’ın sağlık turizminde hak ettiği yeri almadığını düşündüklerini, bu aşamada kamu ve özel sağlık kuruluşlarının bir araya getirmek ve bu alandaki potansiyeli harekete geçirmek istediklerini belirtti.

Diyarbakır Havalimanının daimi hudut kapısı kabul edilmesi ve yurt dışı seferlere açılmasının sağlık sektörüne önemli katkı sağlayacağı belirtilen toplantıda katılımcılar şu görüşlere yer verdi:

“Erbil ve Kıbrıs uçuşlarının başlaması sektöre olumlu yansıyacak. Ancak, Irakta uygulanan vize, Irak'tan beklenen turist sayısında hedeflere ulaşılmasını zorlaştıracaktır. Sağlık sektörünün öncelikle mevcut durumunun tespiti ile analizlerinin yaptırılması, hastanelerimizin hangi alanlarda güçlü olduklarının ortaya konulması gerekiyor. Özel ve kamu hastanelerinin nezdinde yurt dışı hasta birimi kurulması için çalışmalar başlatılmalı. Hem kamu hem de özel sektör sağlık kurum ve kuruluşlarının üye olabilecekleri bir platform görevi görecek bir sivil toplum kuruluşu kurulmalı. Irak, İran, Gürcistan ve Suriye gibi komşu ülkelerden gelebilecek sağlık turistlerini hedefleyecek pazar ve hasta analizleri yapılmalı. Özellikle Kuzey Irak pazarına kültür, din ve dil yakınlığından da yararlanarak özel çalışmalar yapılmalı. Sağlık turizmi alanında uzmanlaşmış acentelerin belirlenip işbirliği yapmaları sağlanmalı. Sağlık turizmine yönelik yurt dışı fuarlara katılım sağlanmalı.

HABERE YORUM KAT