26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,008
  %0.21
 • Dolar
  3,0765
  %0.15
 • Euro
  3,3579
  %0.39

Diyarbakır'da Şafii Mezhebi Enstitüsü açılmalı

Diyarbakır'da Şafii Mezhebi Enstitüsü açılmalı

12 Temmuz 2014 Cumartesi 22:18

Diyanet'in Sünniliğin Hanefilik mezhebine göre uygulamalar yapmasına karşın Kürdlerin % 80'inin Şafii olmasının uygulamada çelişkilere neden olduğunu belirten HDP'li Tan, Diyarbakır'da Şafii Mezhebi Enstitüsü'nün kurulması gerektiğini söyledi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın siyasetin gölgesinde olması nedeniyle ya lağvedilmesi ya da din hizmetinin sivil alana bırakılması gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Sünniliğin Hanefilik mezhebine göre uygulamalar yapmasına karşın Kürdlerin % 80'inin Şafii olmasının uygulamada çelişkilere neden olduğunu belirten HDP'li Tan, Diyarbakır'da Şafii Mezhebi Enstitüsü'nün kurulması gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili bir meclis araştırması verdiklerini belirten HDP Diyarbakır Milletvekili Diyanet İşleri Başkanlığı'nın lağvedilerek; din hizmetlerinin mezhep, grup ya da cemaatler tarafından yerine getirilmesinin yanı sıra Diyarbakır'da Şafii Mezhebi Enstitüsü kurulmasının da gerekli olduğunu savundu.

3 Mart 1924 tarihli ve 429 sayılı kanunla “İslam dininin itikat ve ibadet alanıyla ilgili işleri yürütmek ve dini kurumları idare etmek” şeklindeki ifade ile görev alanı belirlenen Diyanet İşleri Başkanlığının siyasetin güdümüne girdiğini belirten HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan,”Diyanet İşleri Başkanlığı çoğu zaman, Siyaset İşleri Başkanlığı”na dönüşerek dini devlet kontrolü altında idame ettirmiştir.

Dinin devlet elinden çıkarılması gerekmektedir. Öncelik olarak istenen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın özerk bir yapıya kavuşturulmasıdır. Din hizmeti sivil alana bırakılmalı, bu hizmeti görecek cemaatler, gruplar, kuruluşlar ve mezhepler özgürce çalışmalı ve devlet bütün dinlere, mezheplere, inançlara aynı mesafede olmalıdır. Onun için bugün ısrarla savunduğumuz Diyanet İşleri Başkanlığı ya lağvedilmeli ya da Türkiye'deki tüm inançları kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmelidir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye'deki bütün kararlarını Sünni mezhebinin Hanefi yorumuna göre vermesinin de yanlış olduğunu savunan HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Türkiye'deki Sünni Kürdlerin yaklaşık % 80'inin Şafii mezhebine bağlı olması nedeniyle Kürdlerin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın fetva ve uygulamalarıyla çeliştiğini belirtti. Şafii mezhebinin dört Sünni fıkıh mezhebinden olduğunu belirten HDP'li Tan,Türkiye'de Hanifilik'ten sonraki en yaygın mezhebin Şafiilik olması nedeniyle merkezi Diyarbakır'da bir Şafii Mezhebi Enstitüsünün kurulması gerektiğini söyledi.

Okunma Sayısı : 2620
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
Ajanslardan İHA tarafından geçilen tüm yerel haberler, bu bölümde Diyarinsesi.org editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com