1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'da Rojova'ya destek mitingi
Diyarbakır'da Rojova'ya destek mitingi

Diyarbakır'da Rojova'ya destek mitingi

DİYARBAKIR - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), 22 Ocak'ta Cenevre'de düzenlenecek olan konferansa Suriye'deki Kürtlerin de katılması için 'Rojava'ya destek mitingi' düzenledi.

A+A-

Suriye'de siyasi çözüm arayışları için 22 Ocak'ta Cenevre'de yapılacak toplantıda Kürtlerin de yer almasına destek amaçlı İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitinge; BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbakan adayları Gültan Kışanak, Fırat Anlı, bir süre önce tahliye edilen BDP'li milletvekilleri İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım, Kemal Aktaş, BDP Diyarbakır Milletvekili Nursey Aydoğan'ın yanı sıra, BDP'li belediye başkan adayları ve yaklaşık 5 bin kişi katıldı. BDP Diyarbakır İl Başkanı Zübeyde Zümrüt'ün konuşmasıyla başlayan mitingde, Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'nda çekilmiş fotoğrafı, yüzü maskeliler tarafından sahneye asıldı.

Mitingde bir konuşma yapan BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kışanak, Kürtlerin Cenevre'de yapılacak toplantıda yer almaları gerektiğini söyledi. Mitingin Suriye'deki Kürtlerin özgürlüğü için yapıldığını aktaran Kışanak, Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin özerk bir yönetim oluşturduklarına dikkat çekerek, bunun tüm Ortadoğu için örnek bir model olduğunu savundu.

Kışanak, “Tüm dünya gördü ki, Kürt halkı kendisini savunabilecek ve koruyabilecek güçtedir. Rojava halkı kendi özgürlüklerini ve anayasasını oluşturdu. Suriye ve Ortadoğu'nun kurtuluşunu örnek alın. Suriye'de yıllardır korkunç bir savaş yaşanıyor.

Yaktılar, yıktılar ve bombaladılar. Kürt halkının demokratik felsefesi sayesinde Suriye'de yakılmamış bir tek Rojava kaldı. Diyoruz ki bunu örnek alın. Bugün Cenevre'de toplantı yapacaklar ve Suriye'nin geleceğini tartışacaklar. Göz önünde bir devrim var, Suriye'ye özgürlük istiyorsanız önce Kürtleri çağırıp dinleyeceksiniz. Yüksek Kürt Konseyi'ni kabul edin, size nasıl bir ülke kurulacağını göstersinler. Toplantıya 4 gün kaldı hala bir davet olmadı. Dünyanın egemen güçleri Ortadoğu'yu kan gölüne çevirdiler.

Yüzyıldır Ortadoğu barış ve huzur yüzü görmedi. İşte artık bu cetvelle çizilen bu suni sınırlar anlamını yitirmiştir. Ortadoğu'da demokratik bir yapı inşa edilecek. Kürt halkı 21. yüzyılda özgürlüğünü alacaktır. Bunun önüne hiç kimse geçemez. Ey Avrupa ülkeleri, ey BM, artık Kürt halkının iradesini kabul edin ve çözüm arayışına gidin. Bunu yaparsanız tüm insanlık kazanacak. Aksini Kürt halkına dayatamazsınız. Kabul etseniz de etmeseniz de Rojava'da özerk demokratik Kürdistan kuruldu. Bu bir siyasi partinin konusu değildir. Bir halkın geleceğini ilgilendiren davadır. Bu davaya hep birlikte sahip çıkalım. Biz bu siyasi kültüre sahibiz. Kürt halkının ulusal davası onurdur” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından miting olaysız bir şekilde sona erdi.


(ÜN-AKK-SO-Y)

HABERE YORUM KAT