1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'da Rojava selamlandı
Diyarbakır'da Rojava selamlandı

Diyarbakır'da Rojava selamlandı

Diyarbakır'da binlerce yurttaş, Rojava ile dayanışma ve DÖÜ-DER ile DÖDEF tarafından başlatılan anadil kampanyasına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen konserde bir araya geldi.

A+A-

 DÖDEF ve DÜÖ-DER tarafından yürütülen kampanya çerçevesinde Atatürk Stadyumu'nda düzenlenen konserde sık sık Rojava devrimi şarkı ve sloganlarla selamlanırken, stadyuma Şerzan Kurt, Şahin Öner, Mustafa Malçok, Murat İzol, Aydın Erdem ve Paris'te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin büyük posterleri ile üzerinde "Saralarla başlayıp Ronahilerle yükseltiğimiz direnişi YDGKB ile zafere taşıyacağız", "T.C'nin korkusu YDG-H ordusu", "Uyuşturucuya, fuhuşa, yozlaşmaya karşı YDG-H saflarına", "Önder Apo ile başladık, Önder Apo'yla başaracağız", "Heta Reber Apo azad nebe aşiti şaşitiye" yazılı pankartlar asıldı. Lise öğrencilerinin kortej halinde stadyumda sloganlarla gerçekleştirdiği yürüyüş büyük alkış aldı. Öte yandan konserde, kuruluşunu yeni ilan eden Yurtsever Devrimci Genç Kadın Birliği de büyük bayrakları ve "Toplumun özgürlüğü kadının özgürlüğünden geçer" yazılı pankartlarla yerini aldı. Sık sık "Biji berxwadana YPG", "Biji Serok Apo" ve "Gençlik Apo'nun fedaisidir" sloganlarının atıldığı konserde, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenlerin anısına "Çerxa şoreşê" marşı eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından başlayan programda ilk olarak DÜÖ-DER'in mesajı okundu. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 21 Mart Newrozu'ndaki tarihi açıklamasıyla gelişen tarihi sürece dikkat çekilen açıklamada, "Başta kimsenin adını dahi ağzına alamadığı Kürt halkının yurtseverliğini ve Önderliğini yapan Sayın Abdullah Öcalan'a emek ve kahramanlıkları ile özgürlük mücadelesini bu aşamaya getiren yiğit ve fedakar devrim şehitlerini, devrime giden yolda hallklara öncülük eden özgürlük savaşçılarının direnişçi ve mücadeleci kimliği ile Kürdistan ve Ortadoğu halklarının özgürlüğünü esas alan ve yaşamı her gün yeniden yaratan kadın arkadaşları, dönemin görev sorumluklarını üstlenen genç yoldaşlarımızı Rojava devriminin sıcaklığıyla selamlıyoruz" ifadelerine yer verildi.

'Yerel gerici çeteleri kınıyoruz'

Rojava'da Kürt halkı öncülüğünde gelişen devrim sürecine ilişkin ifadelere de yer verilen açıklamada, "Kürt halkının kazanımlarına tahammül edemeyen başta emperyal güçler olmak üzere, yerel gerici çeteleri kınıyoruz. Bu güçlerin kirli politikalarını boşa çıkartmak için Kuzey Kürdistan halkı olarak üstümüze düşen görev ve sorumlulukları zaferle taçlandırana kadar mücadeleyi yükseltme çağrısında bulunuyoruz. Bizler DÜÖ-DER olarak bu tarihsel sürecin görev sorumluluklarına tümden hazır olduğumuzu başta dört parça Kürdistan olmak üzere Ortadoğu'da demokratik modernitenin inşasını tamamlayana kadar mücadelemizi kararlı bir şekilde devam ettirecek, aynı zamanda bu sistemin öz savunma gücü olduğumuzu belirtiyoruz" ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın ardından ise 1 Haziran'da polisin kovalamacısı sonucu yaklaşık 10 metre yükseklikteki duvardan düşen ve ağır yaralanan Diyar Alkan'ı sahiplenme çağrısı yapılırken, MEYADER öncülüğünde toplu mezarların açılması için alanda kurulan stantlarda imza kampanyasına katılım çağrısı yapıldı. Açıklamanın ardından başlayan programın devamında yüzleri kapalı ve şal û şepîk giyen onlarca genç PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posteri ve YDG-H bayrağı ile metrelerce uzunluktaki sarı, kırmızı ve yeşil flama eşliğinde stad içerisinde yürüyüş düzenledi. Yürüyüş binlerce kişinin sloganları ile selamlandı. Uzun süren yürüyüş boyunca metrelerce uzunluktaki flama dalga dalga sallandırılırken, poster ve bayrak da askeri nizamla taşındı.

Sahne alan her sanatçı Rojava'da gelişen devrim sürecinin, onlarca yıl yok edilmek istenen Kürt halkının inşa ettiği sistemin, Ortadoğu tarihini ve insanlık tarihini değiştirecek bir örnek olduğuna dikkat çekerek, en güzel parçalarını Rojava halkı için seslendirdiklerini ifade etti. Sırasıyla Hemê Hecî, Hivron, Koma Gulên Xerzan ve Seyda Perinçek'in sahne aldığı konsere ilerleyen saatlerinde DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP Batman Milletvekili Ayla Ata Akat ve BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt de katılım gösterdi.

'Türkiye'de dâhil herkes Rojava devrimini meşru kabul etmeli'

Konserde kısa bir konuşma yapan BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, stadı dolduran gençleri selamlayarak başladığı konuşmasında böylesi bir süreçte gençlerin Rojava ile dayanışma adına böylesi bir etkinliği gerçekleştirmelerinin önemine vurgu yaptı.

Rojava'da gelişen devrim sürecini hatırlatan Zümrüt, "Kürt halkının yaşadığı her alanda böylesi devrim yakındır" diyerek, Kürt sorunu ekseninde yaşanılan "çözüm" tartışmalarına değindi. Zümrüt'ün ardından tribünlerden inerek stad içini dolduran binlere seslenen DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Rojava devriminin radikal demokrasi ve halk devrimi olduğunu dile getirdi. Rojava'da yıllarca kimliksizliğe ve statüsüzlüğe mahkum bırakılan Kürt halkının mücadele ederek, kendi öz yönetimini oluşturduğunu belirten Tuğluk, bunun öncü gücünün de gençlik olduğunu kaydetti. Tuğluk, ne pahasına olursa olsun Rojava devrimini sahipleneceklerini ifade ederek, "Tarihsel süreçlerde tarihsel roller oynayanlar, sorumluklarını yerine getirenler her türlü övgüye layıktırlar. Rojava devrimini herkes tarafından meşru kabul edilmesi gerekiyor. Buna Türkiye de dahildir. Biz Kuzey Kürdistan olarak, aslından dört parçadaki Kürtler olarak Rojava devriminin arkasında olmak durumundayız. Halkımızın bu devrimsel mücadelesini kabul etmek istemeyenler var. Bazı oyunlar ve tuzaklar kurmak isteyenler var. Ama oradaki halkımız devrimi gerçekleştirdiği gibi devrimi korumasını, onun kökleşmesini sağlayacak kadar da güçlüdür" şeklinde konuştu.

'Önder Apo'yu özgürleştirmek için YDG-H saflarına'

Tuğluk'un ardından sahneye "TC'nin korkusu YDG-H ordusu" yazılı pankart açarak çıkan yüzleri kapalı gençler, burada YDG-H adına bir açıklama yaptı. Dakikalarca atılan sloganlarla son bulan açıklamada, "Biz YDGK- ve YDG-H olarak Amed'te ve Kürdistan'ın hiç bir yerinde fuhuşa, ajanlaştırmaya, sömürgeye, asimilasyona, yozlaştırmaya geçit vermeyeceğiz. Önder Apo özgürleşmeden, bir barıştan söz edilemez. Kürdistan gençliğini bu kapsamda Önder Apo'yu özgürleştirmek ve özgür bir yaşamı inşa etmek için YDGK ve YDG-H saflarına davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.

Havai fişek gösterisinin yapıldığı konserde onlarca pankartın yanı sıra gençlerin sprey boyalarla reklam panolarına ve stad duvarına onlarca slogan, HPG, KCK asayiş, PKK, KJB yazılamalaları ise dikkat çekti. Yaşanan teknik problemlerden dolayı birçok sanatçının sahne alamadığı konser sanatçıların yerine gençlerin seslendirdikleri parçalar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. Konser boyunca polisin stad çevresinde zırhlı araçlarla önlem alması dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT